All Products
-
Charles SThe performance and reliability of Tecgen generator sets we purchased have been outstanding. They have seamlessly provided uninterrupted power supply during crucial times, ensuring the smooth operation of our business. Furthermore, your team's professionalism and dedication in assisting us throughout the purchasing process have been commendable. -
Hannah GordonDear Tecgen, I would like to express my gratitude for the excellent genset you have provided. Our order of the Yandgong Genset have exceeded our expectations. The performance and reliability of Genset have been outstanding, ensuring uninterrupted power supply for our business. We are looking forward to continuing our partnership with Tecgen Genset.
Keywords [ cummins ] match 296 Products.
Soundproof Perkins Diesel Generators
| Product: | Perkins Soundproof Generator |
|---|---|
| Genset Output: | 75kVA / 90kVA |
| Frequency: | 60Hz |
Trusted Power Solutions 28kVA Perkins Industrial Generator
| Product: | 28kVA Perkins Diesel Generator |
|---|---|
| Rate Output: | 28kVA |
| Standby Output: | 30kVA |
52kW Perkins Diesel Generators Couple With Stamford Brushless Alternator
| Product: | Perkins Generator Set |
|---|---|
| Frequency: | 50Hz |
| Speed: | 1500rpm |
20kVA Perkins Diesel Generators 16kW Couple With Stamford Brushless Alternator
| Product: | Perkins Genset |
|---|---|
| Frequency: | 50Hz |
| Speed: | 1500rpm |
12kW Continuous Running Perkins Diesel Generators With Stamford Brushless Alternator Weather Proof Soundproof
| Product: | Perkins Silent Genset |
|---|---|
| Usage: | Uninterruptible Power Supply |
| Certificate: | Ce/ISO/SGS/Soncap/Saso |
48kVA Deutz Diesel Generators 38kW 3 Phase 60Hz Open Type
| Product: | Deutz Diesel Generator |
|---|---|
| Genset Output Prime: | 38kW / 48kVA |
| Genset Output: | 42kW / 52kVA |
50kVA 40kW Deutz Diesel Generator Set Back Up Generator
| Product: | Deutz Diesel Generator |
|---|---|
| Genset Output Prime: | 40kW / 50kVA |
| Genset Output: | 44kW / 55kVA |
70kVA 77kVA Deutz Engine Industrial Diesel Generator Standby Power Generator
| Product: | Silent Type Deutz Generator |
|---|---|
| Frequency: | 60Hz |
| Volatge: | 208/120V |
Small Deutz Quiet Diesel Generator 20kW Uninterrupted Couple With Leroy Somer Alternator
| Product: | Silent Type Deutz Generator |
|---|---|
| Frequency: | 60Hz |
| Volatge: | 208 /120V |
30kVA Small Silent Deutz Diesel Generators High Efficiency 3 Phase
| Product: | Small Silent Deutz Diesel Generator |
|---|---|
| Frequency: | 50Hz |
| Volatge: | 400 / 230 V |


