All Products
-
Charles SThe performance and reliability of Tecgen generator sets we purchased have been outstanding. They have seamlessly provided uninterrupted power supply during crucial times, ensuring the smooth operation of our business. Furthermore, your team's professionalism and dedication in assisting us throughout the purchasing process have been commendable. -
Hannah GordonDear Tecgen, I would like to express my gratitude for the excellent genset you have provided. Our order of the Yandgong Genset have exceeded our expectations. The performance and reliability of Genset have been outstanding, ensuring uninterrupted power supply for our business. We are looking forward to continuing our partnership with Tecgen Genset.
Keywords [ cummins ] match 296 Products.
35kVA Duetz Diesel Generator With 100A In Built Auto Transfer Switch 28kW Water Cooled
| Product: | Deutz Diesel Generator Set |
|---|---|
| Frequency: | 60Hz |
| Volatge: | 208 /120V |
Silent 225kVA Electric Perkins Diesel Generators With Water Cooled Engine
| Power Output: | 180kW / 225kVA |
|---|---|
| Noise Level: | ≤68dB(A) |
| Frequency: | 50Hz |
Super Silent Generator Perkins 100 Kva With Brushless Type AC Alternator Continuous Use
| Frequency: | 50/60 Hz |
|---|---|
| Engine Brand: | Perkins |
| Alternator Brand: | Stamford / Leroy Somer/ Meccalte / Tecgen |
50Hz Frequency Perkins Diesel Generators Super Silent 80kVA By Water Cooled Diesel Engine
| Engine Brand: | Perkins |
|---|---|
| Frequency: | 50/60 Hz |
| Alternator Brand: | Stamford / Leroy Somer/ Meccalte / Tecgen |
36kVA Diesel Engine Generator With 50Hz Rated Frequency For Industrial Power Solutions
| Fuel Consumption: | 230g/kw.h |
|---|---|
| Noise Level: | 68dB(A) |
| Brand: | Weichai |
72kW 89kVA 3 Phase Weichai Diesel Generator 380V For Power Source
| Type: | Diesel Generator |
|---|---|
| Brand: | Weichai Engine |
| Rated Power: | 65KW / 81kVA |
50Hz 3 Phase Silent Genset 55KW 69kVA For Consistent Power Supply
| Type: | Diesel Generator |
|---|---|
| Brand: | Weichai |
| Rated Frequency: | 50Hz |
Premium Weichai Diesel Generator 50Hz 1500rpm 45kVA
| Fuel Consumption: | 230g/kw.h |
|---|---|
| Type: | Diesel Generator |
| Noise Level: | 68dB(A) |
50Hz Frequency Open Type Diesel Generators 110kW Diesel DG Generator With ATS
| Genset Type: | Open Type Diesel Generators |
|---|---|
| Frequency: | 50Hz |
| Maintenance: | Easy |


