All Products
-
Charles SThe performance and reliability of Tecgen generator sets we purchased have been outstanding. They have seamlessly provided uninterrupted power supply during crucial times, ensuring the smooth operation of our business. Furthermore, your team's professionalism and dedication in assisting us throughout the purchasing process have been commendable. -
Hannah GordonDear Tecgen, I would like to express my gratitude for the excellent genset you have provided. Our order of the Yandgong Genset have exceeded our expectations. The performance and reliability of Genset have been outstanding, ensuring uninterrupted power supply for our business. We are looking forward to continuing our partnership with Tecgen Genset.
Keywords [ cummins ] match 296 Products.
50Hz 380V 40kW 50kVA Open Type Diesel Generator Set Diesel Standby Generator
| Frequency: | 50Hz/60Hz |
|---|---|
| Cooling Method: | Water Cooled |
| Genset Type: | Open Type Diesel Generators |
15KVA 20KVA 25KVA 30KVA FAWDE Chinese Power Generators For Home Use 50Hz 60Hz
| Frequency: | 50/60Hz |
|---|---|
| Fuel Type: | Diesel |
| Noise Level: | Low |
15KVA To 400KVA Chinese Diesel Generators 50HZ Fawde Diesel Generator Set With Digital Control Panel
| Fuel Type: | Diesel |
|---|---|
| Voltage: | 220-440V |
| Efficiency: | High |
Silent Enclosed Diesel Generator 55kw Prime For Uninterruptible Power Supply
| Type Of Genset: | Silent Enclosed Genset |
|---|---|
| Prime Output: | 55kW |
| Standby Output: | 61kW |
50hz Quiet Diesel Generator 352kva For Backup Power Electricity
| Type: | Silent Diesel Generator |
|---|---|
| Power Range: | 289kVA - 1125kVA |
| Engine Brand: | VMAN |
22kW quiet diesel generator Powered By Y495D Diesel Engine With Chassis Base Fuel Tank
| Conditions Of Use: | Land-use & Back-up |
|---|---|
| Genset Type: | Silent Enclosed |
| Frequency: | 50Hz |
196kW 60Hz Self Start Diesel Generator With 300A Built In ATS
| Landuse Type Of Unit: | Low Noise Automation Type |
|---|---|
| Frequency: | 60Hz |
| Voltage: | 480V |
360kW Open Frame Diesel Generator Genset With AMF / RS485 Comminication Functions
| Product: | Deutz Diesel Generator |
|---|---|
| Application: | Indursty Bank Hotel Factory Building |
| Alternator Type: | Brushless, Self-exciting |
660kW Diesel Engine Generator 1800rpm Diesel Genset With 6-Cylinder Diesel Engine
| Frequency: | 60Hz |
|---|---|
| Rated Speed: | 1800RPM |
| Genset Type: | Open Type |


