All Products
-
Charles SThe performance and reliability of Tecgen generator sets we purchased have been outstanding. They have seamlessly provided uninterrupted power supply during crucial times, ensuring the smooth operation of our business. Furthermore, your team's professionalism and dedication in assisting us throughout the purchasing process have been commendable. -
Hannah GordonDear Tecgen, I would like to express my gratitude for the excellent genset you have provided. Our order of the Yandgong Genset have exceeded our expectations. The performance and reliability of Genset have been outstanding, ensuring uninterrupted power supply for our business. We are looking forward to continuing our partnership with Tecgen Genset.
Keywords [ cummins ] match 296 Products.
Prime 20kVA Deutz Diesel Generators With Weather Proof Soundproof
| Alternator Brand: | MARATHON |
|---|---|
| Controller: | Deep Sea/Smartgen |
| Cooling System: | Water |
Soundproof Silent Power Generators 24kW 30kVA Deutz Diesel Engine Genset
| Control Panel: | L2050 X W900 X H1250mm |
|---|---|
| Dimensions: | Varies |
| Engine: | Deutz |
28kVA China Diesel Engine Brand 22kW SDEC 25kva Diesel Generator
| Control System: | Smartgen/Deepsea/ComAp |
|---|---|
| Cooling Method: | Water-cooled |
| Dimensions: | L1650 X W800 X H950MM |
9kW Marine Diesel Generator Set With Sea Water Pump Cooling System Marine USE
| Production: | Marine Diesel Generator |
|---|---|
| Prime Output: | 9kW / 11kVA |
| Frequency: | 50Hz |
9kVA 10kVA Back Up Diesel Engine Standby Genset Powered By Yangdong Engine
| Product: | Yangdong Standby Generator |
|---|---|
| Output: | 9kVA - 11kVA |
| Frequency: | 50Hz |
500kW SDEC Generators
| Product: | SDEC Diesel Genset |
|---|---|
| Rate Power: | 500kW / 625kVA |
| Max Power: | 550kW / 688kVA |
150kVA SDEC Generators SC7H205D2 China Generating Set 120kW Continuous Power Generator
| Product: | Open Type Diesel Genset |
|---|---|
| Frequency: | 50Hz |
| Voltage: | 415 / 240V |
80kW 100kVA SDEC Generators Continuous Running China Engine Genset
| Product: | 100kVA SDEC China Genset |
|---|---|
| Frequency: | 50Hz |
| Voltage: | 415 / 240V |
40kW Ricardo Engine Generator
| Product: | Weifang Ricardo Generator |
|---|---|
| Frequency: | 50Hz |
| Rate Voltage: | 400 / 230V |
50Hz Trailer Type Perkins Industrial Generator
| Product: | Perkins Trailer Type Genset |
|---|---|
| Genset Output: | 135kVA |
| Frequency: | 50Hz |


