All Products
-
Charles SThe performance and reliability of Tecgen generator sets we purchased have been outstanding. They have seamlessly provided uninterrupted power supply during crucial times, ensuring the smooth operation of our business. Furthermore, your team's professionalism and dedication in assisting us throughout the purchasing process have been commendable. -
Hannah GordonDear Tecgen, I would like to express my gratitude for the excellent genset you have provided. Our order of the Yandgong Genset have exceeded our expectations. The performance and reliability of Genset have been outstanding, ensuring uninterrupted power supply for our business. We are looking forward to continuing our partnership with Tecgen Genset.
Keywords [ cummins ] match 296 Products.
31kW Isuzu Diesel Generator Silent Power Generator Powered By JX Isuzu Diesel Engine
| Standby Genset Power: | I39kVA / 31kW |
|---|---|
| Equipment Options: | ATS, Water Heater, Remote Control |
| Output Type: | 3 Phase / 4 Wire |
36kW JX Isuzu 60Hz Silent Diesel Generator Powered By JX Isuzu Water Cooled Engine
| Alternator: | Brushless Type AC Alternator |
|---|---|
| Rate Genset Power: | 45kVA / 36kW |
| Engine Model: | JX ISUZU JE493ZLDB-01 |
63kVA JX Isuzu Diesel silent genset 60Hz With JX Isuzu Engine For Continuous Use
| Alternator: | Brushless Type AC Alternator |
|---|---|
| Standby Genset Power: | 69kVA / 50kW |
| Engine Model: | JX ISUZU JE493ZLDC-01 |
110kVA Yuchai Genset Silent Diesel Generator With Brushless Type Alternator For Continuous Use
| Type: | Silent |
|---|---|
| Voltage: | 220V |
| Frequency: | 60Hz |
160kVA Deutz Engine Generator Silent Deutz Genset With Stamord Alternator For Continuous Use
| Type: | Silent |
|---|---|
| Voltage: | 220/380V |
| Frequency: | 50Hz |
24kW YTO Generators 3 Cylinder Genset With Soundproof Enclosed Canopy For Outdoor Use
| Product Name: | YTO Diesel Generator |
|---|---|
| Type: | Silent |
| Engine Brand: | YTO |
Single Phase 38kW Yangdong Genset 60Hz Generator With Canopy For Emergency Use
| Type: | Silent |
|---|---|
| Product Name: | Yangdong Diesel Generator |
| Frequency: | 60Hz |
280kW Yuchai Power Generator Silent Diesel Genset With Chinese Diesel Engine 1500rpm
| Genset Type: | Silent |
|---|---|
| Frequency: | 50Hz |
| Speed: | 1500rpm |
Standby 210kW China Genset Vman Diesel Generator With Leroy Somer Alternator For Emergency Use
| Type: | Open Type |
|---|---|
| Frequency: | 50Hz |
| Engine Brand: | VMAN |
Silent Type 33kVA Genset Weichai Generator With Stamford Alternator For Reliable Power
| Type: | Soundproof |
|---|---|
| Frequency: | 50Hz |
| Voltage: | 220/380V |


