All Products
-
Charles SThe performance and reliability of Tecgen generator sets we purchased have been outstanding. They have seamlessly provided uninterrupted power supply during crucial times, ensuring the smooth operation of our business. Furthermore, your team's professionalism and dedication in assisting us throughout the purchasing process have been commendable. -
Hannah GordonDear Tecgen, I would like to express my gratitude for the excellent genset you have provided. Our order of the Yandgong Genset have exceeded our expectations. The performance and reliability of Genset have been outstanding, ensuring uninterrupted power supply for our business. We are looking forward to continuing our partnership with Tecgen Genset.
Keywords [ cummins diesel generators ] match 291 Products.
60Hz Diesel Power Genset 22kW Chinese Diesel Engine Generator For Emergency Use
| Frequency: | 60Hz |
|---|---|
| Speed: | 1800rpm |
| Cooling Method: | Water Cooled |
Continuous Single Phase Silent Generator Set Silent Diesel Genset 21kVA With 850L Fuel Tank
| Genset Type: | Soundproof |
|---|---|
| Engine Brand: | ISUZU |
| Engine Model: | JE493DB-04 |
Three Phase Backup Generator Soundproof Diesel Engine Generator 37kVA Prime 41kVA Standby
| Product: | Backup Generator |
|---|---|
| Type Of Unit: | Soundproof |
| HS Code: | 8502110000 |
50Hz Trailer Type Perkins Industrial Generator
| Product: | Perkins Trailer Type Genset |
|---|---|
| Genset Output: | 135kVA |
| Frequency: | 50Hz |
80kW 100kVA SDEC Generators Continuous Running China Engine Genset
| Product: | 100kVA SDEC China Genset |
|---|---|
| Frequency: | 50Hz |
| Voltage: | 415 / 240V |
China Engine Gensets SDEC Generators Up To 800kW For Uninterrupted Power Supply
| Type: | Open, Silent, Super Silent, Trailer Type |
|---|---|
| Engine Brand: | SDEC |
| Frequency: | 50Hz / 60Hz |
ATS Equipped Silent Power Generators By DCEC Water Cooled Diesel Engine Emergency Use
| Rate Output Genset: | 400kVA |
|---|---|
| Frequency: | 60Hz / 1800rpm |
| Phase: | 3 Phase / 4 Wire |
32kW Yangdong Genset Silent Diesel Genset With AMF Function For Auto Start
| Type: | Silent & Soundproof |
|---|---|
| Output Type: | 3 Phase |
| Frequency: | 60Hz |
660kW Diesel Engine Generator 1800rpm Diesel Genset With 6-Cylinder Diesel Engine
| Frequency: | 60Hz |
|---|---|
| Rated Speed: | 1800RPM |
| Genset Type: | Open Type |
Standby 28kW Diesel Genset Electric Generator With 63A ATS Built-in For Automatic Running
| Type: | Silent & Soundproof |
|---|---|
| Output Type: | AC Single Phase Or Three Phase |
| Frequency: | 50Hz |


