All Products
-
Charles SThe performance and reliability of Tecgen generator sets we purchased have been outstanding. They have seamlessly provided uninterrupted power supply during crucial times, ensuring the smooth operation of our business. Furthermore, your team's professionalism and dedication in assisting us throughout the purchasing process have been commendable. -
Hannah GordonDear Tecgen, I would like to express my gratitude for the excellent genset you have provided. Our order of the Yandgong Genset have exceeded our expectations. The performance and reliability of Genset have been outstanding, ensuring uninterrupted power supply for our business. We are looking forward to continuing our partnership with Tecgen Genset.
Keywords [ cummins diesel generators ] match 291 Products.
25kVA Water Cooled Industrial Generator Set Low Noise Level Ultrasonic Generators
| Frequency: | 60Hz / 1800rpm |
|---|---|
| Rate Output Genset: | 20kW / 25kVA |
| Noise Level: | 70dB(A)@7m |
Perkins 28kW generator set 60Hz Perkins genset with soundproof canopy engine origin India
| Type: | Open / Silent Type |
|---|---|
| Product Name: | Perkins Diesel Generator |
| Frequency: | 60Hz / 1800rpm |
Chinese Engine 60kVA Genset Silent Enclosed Generator Powered By YTO For Outdoor Use
| Product: | YTO DIESEL GENERATOR |
|---|---|
| Type: | Open / Silent / Mobile / Super Silent Type |
| Frequency: | 50Hz / 1500rpm |
100kW Yuchai Generator Silent Enclosed Genset With Brushless Type Alternator For Backup Power
| Product Name: | Yuchai Diesel Generator |
|---|---|
| Type: | Silent |
| Output Type: | 3 Phase , 4 Wire |
Soundproof Silent Power Generators 24kW 30kVA Deutz Diesel Engine Genset
| Control Panel: | L2050 X W900 X H1250mm |
|---|---|
| Dimensions: | Varies |
| Engine: | Deutz |
35kVA Baudouin Power Generator 28kW Diesel Engine Generator For Continuous Operation
| Product: | Baudouin Power Generator |
|---|---|
| Frequency: | 50Hz |
| Voltage: | 440V//415V/400V/380V/230V/220V/110V |
9kVA 10kVA Back Up Diesel Engine Standby Genset Powered By Yangdong Engine
| Product: | Yangdong Standby Generator |
|---|---|
| Output: | 9kVA - 11kVA |
| Frequency: | 50Hz |
500kW SDEC Generators
| Product: | SDEC Diesel Genset |
|---|---|
| Rate Power: | 500kW / 625kVA |
| Max Power: | 550kW / 688kVA |
Silent 43kW Perkins Generator 1800rpm diesel engine genset with open / silent type option
| Type: | Open / Silent Type |
|---|---|
| Product Name: | Perkins Diesel Generator |
| Frequency: | 60Hz / 1800rpm |
150kVA SDEC Generators SC7H205D2 China Generating Set 120kW Continuous Power Generator
| Product: | Open Type Diesel Genset |
|---|---|
| Frequency: | 50Hz |
| Voltage: | 415 / 240V |


