All Products
-
Charles SThe performance and reliability of Tecgen generator sets we purchased have been outstanding. They have seamlessly provided uninterrupted power supply during crucial times, ensuring the smooth operation of our business. Furthermore, your team's professionalism and dedication in assisting us throughout the purchasing process have been commendable. -
Hannah GordonDear Tecgen, I would like to express my gratitude for the excellent genset you have provided. Our order of the Yandgong Genset have exceeded our expectations. The performance and reliability of Genset have been outstanding, ensuring uninterrupted power supply for our business. We are looking forward to continuing our partnership with Tecgen Genset.
Keywords [ cummins diesel generators ] match 291 Products.
Heavy Duty 1200kW Diesel Genset Cummins Diesel Generators For Industrial Backup Power
| Type: | Open Type |
|---|---|
| Product: | Cummins Diesel Generator |
| Speed: | 1500rpm |
1340kW Cummins Diesel Generator With 40ft Container Canopy Powered By CCEC KTA50-G15X
| Genset Type: | 40ft Container Silent Genset |
|---|---|
| Prime Output: | 1340kW / 1675kVA |
| Engine Model: | Cummins KTA50-G15X |
Water Cooled Cummins Diesel Generators 35kW 40kVA Gen Power Diesel Generator
| Product Namee: | Cummins Diesel Generator |
|---|---|
| Genset Type: | Open Or Silent |
| Engine Brand: | Cummins |
50HZ 150KVA 120KW Cummins Diesel Generators , Cummins Genset Generator
| Product Namee: | Cummins Diesel Generator |
|---|---|
| Genset Type: | Open Or Silent |
| Engine Brand: | Cummins |
200kW Heavy Duty Cummins Diesel Generators 275kVA 220kW Prime 250kVA
| Product Namee: | Cummins Diesel Generator |
|---|---|
| Genset Type: | Open Or Silent |
| Engine Brand: | Cummins |
Soundproof 500kVA Cummins Diesel Generator 400kW Prime Power For Emergency Power
| Type: | Silent |
|---|---|
| Product: | Cummins Diesel Generator |
| Engine Brand: | Cummins |
Heavy Duty 20kVA 22kVA Cummins Diesel Generator Set
| Product Namee: | Cummins Diesel Generator |
|---|---|
| Genset Type: | Open Or Silent |
| Engine Brand: | Cummins |
Stamford Cummins Diesel Generators 50HZ 380V 30kVA 24kW
| Product Namee: | Cummins Diesel Generator |
|---|---|
| Genset Type: | Open Or Silent |
| Engine Brand: | Cummins |
280KW 350KVA Cummins Diesel Generators Water Cooled Low Noise
| Product Type: | Diesel Generators |
|---|---|
| Maintenance: | Easy |
| Cooling System: | Water Cooled |
400KVA 440KVA Cummins Diesel Generators Set Low Noise
| Frequency: | 50/60Hz |
|---|---|
| Noise Level: | Low |
| Starting System: | Electric/Manual |


