All Products
-
Charles SThe performance and reliability of Tecgen generator sets we purchased have been outstanding. They have seamlessly provided uninterrupted power supply during crucial times, ensuring the smooth operation of our business. Furthermore, your team's professionalism and dedication in assisting us throughout the purchasing process have been commendable. -
Hannah GordonDear Tecgen, I would like to express my gratitude for the excellent genset you have provided. Our order of the Yandgong Genset have exceeded our expectations. The performance and reliability of Genset have been outstanding, ensuring uninterrupted power supply for our business. We are looking forward to continuing our partnership with Tecgen Genset.
Keywords [ cummins diesel generators ] match 291 Products.
50kVA DCEC Cummins Diesel Generators 40kW Prime Silent Type
| Engine Brand: | Cummins |
|---|---|
| Control System: | AMF/ATS |
| Cooling System: | Water |
50HZ Cummins Diesel Generators
| Product Namee: | Diesel Generator Set |
|---|---|
| Output Type: | AC Three Phase |
| CoolingType: | Water-cooling |
250kVA Cummins Diesel Generators 50Hz 220 380V 230 400V
| Engine Brand: | Cummins |
|---|---|
| Colors: | RAL Standard Colors Or Customed |
| Frequency: | 50Hz |
Silent 80KW Cummins Diesel Generators 60HZ 220V 100KVA
| Alternator Brand: | Stamford / Leroy Somer / Tecgen |
|---|---|
| Power Output: | 25kVA--2500kVA |
| Voltage: | 220V, 240V, 440V 460V And Other Voltage Is Optional |
35kVA Cummins Diesel Generators 60Hz 220V 127V Soundproof Silent
| Power Output: | 25kVA--2500kVA |
|---|---|
| Alternator Brand: | Stamford / Leroy Somer / Tecgen |
| Engine Brand: | Cummins |
Silent / Super Silent Type Cummins Diesel Generators 60Hz 220V Voltage
| Voltage: | 220V, 240V, 440V 460V And Other Voltage Is Optional |
|---|---|
| Engine Brand: | Cummins |
| Warranty: | 18 Months |
Silent Type Cummins Diesel Generators 50Hz 60Hz 20kVA-2500kVA
| Options: | Auto Transfer Switch(ATS) |
|---|---|
| Frequency: | 50Hz/60Hz |
| Alternator Brand: | Stamford / Leroy Somer / Tecgen |
60HZ 275KVA Cummins Diesel Generators 300KVA 220KW 240KW Industrial Diesel Stand By Generator
| Voltage: | 220V, 240V, 440V 460V And Other Voltage Is Optional |
|---|---|
| Options: | Auto Transfer Switch(ATS) |
| Power Output: | 25kVA--2500kVA |
75kVA Cummins Diesel Generators With Auto Transfer Switch 60Hz 127V 220V
| Engine Brand: | Cummins |
|---|---|
| Power Output: | 25kVA--2500kVA |
| Warranty: | 18 Months |
Standby Power 1000KVA Cummins Diesel Generators With Stamford Leroy Somer Alternator
| Voltage: | 220V, 240V, 440V 460V And Other Voltage Is Optional |
|---|---|
| Power Output: | 25kVA--2500kVA |
| Frequency: | 50Hz/60Hz |


