All Products
-
Charles SThe performance and reliability of Tecgen generator sets we purchased have been outstanding. They have seamlessly provided uninterrupted power supply during crucial times, ensuring the smooth operation of our business. Furthermore, your team's professionalism and dedication in assisting us throughout the purchasing process have been commendable. -
Hannah GordonDear Tecgen, I would like to express my gratitude for the excellent genset you have provided. Our order of the Yandgong Genset have exceeded our expectations. The performance and reliability of Genset have been outstanding, ensuring uninterrupted power supply for our business. We are looking forward to continuing our partnership with Tecgen Genset.
Keywords [ cummins diesel generators ] match 291 Products.
Marine Diesel Generator 150kW Weichai Marine Diesel Generator With Sea water Heater Exchanger
| Product: | Marine Diesel Generator |
|---|---|
| Usage: | Marine Use |
| Frequency: | 50Hz |
Isuzu Diesel Generator 30kVA Silent Diesel Generator With Copy Denyo Soundproof Canopy
| Product: | Isuzu Diesel Generator Set |
|---|---|
| Type Of Genset: | Soundproof Type |
| Voltage: | 440V//415V/400V/380V/230V/220V/110V |
28kVA Isuzu Silent Diesel Generator Standby 22kW Isuzu Generator For Emergency Power
| Product: | 28kVA Isuzu Silent Diesel Generator |
|---|---|
| Type: | Silent Enclosed |
| Frequency: | 50Hz / 1500rpm |
Container silent 1000kW genset Yuchai diesel generators with 6 Cylinder V type diesel engine
| Type: | 20ft Container Silent Type |
|---|---|
| Product Name: | Yuchai Diesel Generator |
| Frequency: | 50Hz / 1500rpm |
72kW 89kVA 3 Phase Weichai Diesel Generator 380V For Power Source
| Type: | Diesel Generator |
|---|---|
| Brand: | Weichai Engine |
| Rated Power: | 65KW / 81kVA |
Premium Weichai Diesel Generator 50Hz 1500rpm 45kVA
| Fuel Consumption: | 230g/kw.h |
|---|---|
| Type: | Diesel Generator |
| Noise Level: | 68dB(A) |
50Hz Frequency Open Type Diesel Generators 110kW Diesel DG Generator With ATS
| Genset Type: | Open Type Diesel Generators |
|---|---|
| Frequency: | 50Hz |
| Maintenance: | Easy |
50Hz 380V 40kW 50kVA Open Type Diesel Generator Set Diesel Standby Generator
| Frequency: | 50Hz/60Hz |
|---|---|
| Cooling Method: | Water Cooled |
| Genset Type: | Open Type Diesel Generators |
Silent Enclosed Diesel Generator 55kw Prime For Uninterruptible Power Supply
| Type Of Genset: | Silent Enclosed Genset |
|---|---|
| Prime Output: | 55kW |
| Standby Output: | 61kW |


