All Products
-
Charles SThe performance and reliability of Tecgen generator sets we purchased have been outstanding. They have seamlessly provided uninterrupted power supply during crucial times, ensuring the smooth operation of our business. Furthermore, your team's professionalism and dedication in assisting us throughout the purchasing process have been commendable. -
Hannah GordonDear Tecgen, I would like to express my gratitude for the excellent genset you have provided. Our order of the Yandgong Genset have exceeded our expectations. The performance and reliability of Genset have been outstanding, ensuring uninterrupted power supply for our business. We are looking forward to continuing our partnership with Tecgen Genset.
Keywords [ cummins diesel generators ] match 291 Products.
house Silent Diesel Generator Driven By DCEC 4BTA3.9-G2 Water Cooled Diesel Engine With ATS
| Usage: | Land-use Generator |
|---|---|
| Type: | Silent |
| Freuqency: | 50Hz |
Cummins 75kVA generator set silent diesel generator with smartgen HGM6120N controller
| Type: | Open / Silent / Super Silent / Trailer |
|---|---|
| Frequency: | 60Hz |
| Volatge: | 120/127/208/220/230/240/480V |
725kva Continuous Diesel Generator Heavy Generating Set For Uninterrupted Power
| Conditions Of Use: | Uninterrupted Power |
|---|---|
| Genset Type: | Open Frame |
| Rated Output: | 580kW / 725kVA |
60Hz 131kVA Cummins Diesel Genset Open Type Diesel Generator For Emergency Power
| Type Of Unit: | Open Type |
|---|---|
| Engine Brand: | DCEC Cummins |
| Engine Model: | 6BTA5.9-G2 |
Standby 176kW Diesel Generator Soundproof Genset Powered By Cummins Engine For Outdoor Use
| Type: | Soundproof Canopy Type |
|---|---|
| Cooling Method: | Water Cooled |
| Frequency: | 60Hz |
90KVA Cummins Silent Diesel Generator 50Hz Prime Power 82KVA 65KW
| Product Namee: | Cummins Generator |
|---|---|
| Genset Type: | Open Or Silent |
| Engine Brand: | Cummins |
80KVA Diesel Generator Cummins 4BTAA3.9-G11 50Hz Standby Power 88KVA
| Product Namee: | Cummins Generator |
|---|---|
| Genset Type: | Open Or Silent |
| Engine Brand: | Cummins |
60Hz Soundproof Genset 160 KVA Diesel Generator Specification AC Electric Generator
| Controller: | Deepsea / Smartgen / ComAp |
|---|---|
| Cooling System: | Water-cooled |
| Frequency: | 60Hz / 1800rpm |
Silent Isuzu Diesel Generator 17kW Isuzu Diesel Power Generator For Residential Use
| Product: | 17kW Isuzu Diesel Power Generator |
|---|---|
| Type: | Silent / Super Silent |
| Engine Brand: | Isuzu |
24kw Open Type Diesel Generators With Water Heater
| Genset Type: | Open Frame |
|---|---|
| Rate Output: | 24kW / 30kVA |
| Standby Output: | 26kW / 33kVA |


