All Products
-
Charles SThe performance and reliability of Tecgen generator sets we purchased have been outstanding. They have seamlessly provided uninterrupted power supply during crucial times, ensuring the smooth operation of our business. Furthermore, your team's professionalism and dedication in assisting us throughout the purchasing process have been commendable. -
Hannah GordonDear Tecgen, I would like to express my gratitude for the excellent genset you have provided. Our order of the Yandgong Genset have exceeded our expectations. The performance and reliability of Genset have been outstanding, ensuring uninterrupted power supply for our business. We are looking forward to continuing our partnership with Tecgen Genset.
Keywords [ cummins diesel generators ] match 291 Products.
360kW Open Frame Diesel Generator Genset With AMF / RS485 Comminication Functions
| Product: | Deutz Diesel Generator |
|---|---|
| Application: | Indursty Bank Hotel Factory Building |
| Alternator Type: | Brushless, Self-exciting |
Silent Power Generator 15kW Baudouin Diesel Generator Super Silent Type With Stamford
| Type Of Unit: | Super Silent |
|---|---|
| Product: | Baudouin Diesel Generator |
| Speed: | 1500rpm |
FAWDE Diesel Generator 41kVA Chinese Diesel Engine Generator With Brushless Alternator
| Brand: | FAWDE Diesel Generator |
|---|---|
| Type Of Unit: | Silent / Super Silent |
| Rated Power: | 38kVA |
Silent Type Diesel Generator Standby 55kva Silent Type Generator Powered By Yangdong Engine
| Product: | Silent Type Diesel Generator |
|---|---|
| Frequency: | 50Hz / 1500rpm |
| Voltage: | 440V//415V/400V/380V/230V/220V/110V |
Backup Use Silent Generator Ricardo Diesel Generators With K2100 K4100 K6100 Series
| Product: | Ricardo Diesel Generators |
|---|---|
| Type: | CKD, Open, Silent Type |
| Speed: | 1500rpm / 1800rpm |
6 Cylinder Air-cooled diesel generator 91kW diesel generator with air cooled diesel engine
| Product: | Air-cooled Diesel Generator |
|---|---|
| Type: | Open Type |
| Engine Brand: | Beinei |
Air-cooled 70kW diesel generator open type generators with 6 cylinder aircooling diesel engine
| Product: | Air-cooled Diesel Generator |
|---|---|
| Type: | Open Type |
| Engine Brand: | Beinei |
9kW Marine Diesel Generator Set With Sea Water Pump Cooling System Marine USE
| Production: | Marine Diesel Generator |
|---|---|
| Prime Output: | 9kW / 11kVA |
| Frequency: | 50Hz |
Cummins 50kVA Diesel Generator Silent Genset Powered By 1800rpm Diesel Engine
| Genset Type: | Silent Type |
|---|---|
| Option Type: | Open Type, Super Silent, Mobile Type |
| Frequency: | 60Hz |
125kVA Mobile Trailer Generator Cummins Diesel Genset With Trailer For Towed Operation By Car
| Type: | Mobile Trailer |
|---|---|
| Speed: | 1800rpm |
| Brand: | Cummins |


