All Products
-
Charles SThe performance and reliability of Tecgen generator sets we purchased have been outstanding. They have seamlessly provided uninterrupted power supply during crucial times, ensuring the smooth operation of our business. Furthermore, your team's professionalism and dedication in assisting us throughout the purchasing process have been commendable. -
Hannah GordonDear Tecgen, I would like to express my gratitude for the excellent genset you have provided. Our order of the Yandgong Genset have exceeded our expectations. The performance and reliability of Genset have been outstanding, ensuring uninterrupted power supply for our business. We are looking forward to continuing our partnership with Tecgen Genset.
Keywords [ cummins diesel generators ] match 291 Products.
Open Silent Type 60Hz 220V Cummins Industrial Generator
| Power Output: | 20kVA--2500kVA |
|---|---|
| Options: | Auto Transfer Switch(ATS) |
| Frequency: | 50Hz/60Hz |
Silent 145kVA Cummins Diesel Genset 60Hz Diesel Generator For Continuous Use
| Type: | Soundproof |
|---|---|
| Product: | Cummins Diesel Genset |
| Frequency: | 60Hz |
16kW Cummins Diesel Standby Generator With 850L Fuel Tank For 24 Hours Running
| Specification: | Cummins Diesel Standby Generator |
|---|---|
| Rate Power: | 16kW / 20kVA |
| Standby Power: | 18kW / 22kVA |
240kW 60Hz Diesel Generator Set With Electric Speed Governor AC Brusless Alternator
| Number Of Cylinders: | 6 CYLINDER |
|---|---|
| Voltage Regulation: | AVR |
| Speed Governor: | Electric |
Standby 715kVA Cummins Diesel Genset open type diesel generator for utility outages
| Product: | Cummins Diesel Genset |
|---|---|
| Type: | Open Type |
| Frequency: | 50Hz / 1500rpm |
220kW DG Diesel Generator 300kVA Standby Water Cooled Diesel Generator With Digital Controller
| Number Of Cylinders: | 6 CYLINDER |
|---|---|
| Voltage Regulation: | AVR |
| Voltage Range: | 220-440V |
Durable Cummins Dg Set Gensets 25KVA 30KVA 45KVA
| Genset Type: | Open / Silent Type |
|---|---|
| Frequency: | 50Hz/60Hz |
| Voltage: | 380V, 400V, 415V And Other Voltage Is Optional |
Open Type Diesel Generator 60Hz Cummins 55kW Diesel Generator For Rental Use
| Type: | Open Type Diesel Generator |
|---|---|
| Frequency: | 60Hz |
| Rate Speed: | 1800rpm |
500kVA Cummins Silent Generator
| Product: | 400kW Cummins Genset |
|---|---|
| Genset Prime Power: | 400kW / 500kVA |
| Genset Standby Power: | 440kW / 550kVA |
88kW 110kVA Open Type Diesel Generators With 6 Cylinder Engine
| Genset Type: | Open Type Diesel Generators |
|---|---|
| Frequency: | 50Hz |
| Number Of Cylinders: | 6 CYLINDER |


