All Products
-
Charles SThe performance and reliability of Tecgen generator sets we purchased have been outstanding. They have seamlessly provided uninterrupted power supply during crucial times, ensuring the smooth operation of our business. Furthermore, your team's professionalism and dedication in assisting us throughout the purchasing process have been commendable. -
Hannah GordonDear Tecgen, I would like to express my gratitude for the excellent genset you have provided. Our order of the Yandgong Genset have exceeded our expectations. The performance and reliability of Genset have been outstanding, ensuring uninterrupted power supply for our business. We are looking forward to continuing our partnership with Tecgen Genset.
Keywords [ cummins diesel generators ] match 291 Products.
20KW 24KW 36KW Cummins Diesel Generators Genset Type Open / Silent Type
| Engine Brand: | Cummins |
|---|---|
| Genset Type: | Open / Silent Type |
| Alternator Brand: | Stamford / Leroy Somer / Tecgen |
208V Cummins Diesel Generators
| Production: | Cummins Genset |
|---|---|
| Rate Output: | 28kW / 35kVA |
| Standby Output: | 31kW /39kVA |
Open Frame 48kW Genset Cummins Diesel Generator With 8 Running Hours Base Fuel Tank
| Genset Type: | Open Type |
|---|---|
| Voltage: | 220/230/240/380/400/415V |
| Frequency: | 50Hz |
750kVA Cummins Diesel Generators Powered By CCEC KTA38-G2 For Industrial Field
| Type: | Soundproof |
|---|---|
| Engine Brand: | CCEC Cummins |
| Dynamo Brand: | Leroy Somer |
138KVA 110KW Diesel Generator Set Powered By Cummins Engine 6BTAA5.9-G2
| Engine Brand: | Cummins |
|---|---|
| Alternator Brand: | Stamford / Leroy Somer / Tecgen |
| Genset Type: | Open / Silent Type |
Ultra Silent Cummins Diesel Generator 26kW Standby Output With Output Sockets
| Type: | Ultra Silent Type |
|---|---|
| Frequency: | 60Hz / 1800rpm |
| Speed: | 1800rpm |
Cummins 750kW Diesel Generator Open Type Generator Set For Factory Emergency Power
| Type: | Open Type |
|---|---|
| Rate Power: | 750kW |
| Stanbdy Power: | 825kW |
Mobile Generator Trailer Type Cummins Diesel Genset 40kW / 50kVA With 2/4 Wheels
| Type: | Mobile Generator Trailer Type |
|---|---|
| Wheel: | Two Wheels / Four Wheels |
| Frequency: | 50Hz / 60Hz |
60HZ 25KVA 20KW Cummins Silent Diesel Generator For Reliable Power Supply
| Product Type: | Cummins Diesel Generator |
|---|---|
| Maintenance: | Easy |
| Cooling System: | Water Cooled |
480v Cummins 200kw Diesel Generator Open Frame Power Range From 16kw - 1200kw
| Type: | Open Frame |
|---|---|
| Product: | Cummins Diesel Generator |
| Prime Output: | 250kW / 200kW |


