All Products
-
Charles SThe performance and reliability of Tecgen generator sets we purchased have been outstanding. They have seamlessly provided uninterrupted power supply during crucial times, ensuring the smooth operation of our business. Furthermore, your team's professionalism and dedication in assisting us throughout the purchasing process have been commendable. -
Hannah GordonDear Tecgen, I would like to express my gratitude for the excellent genset you have provided. Our order of the Yandgong Genset have exceeded our expectations. The performance and reliability of Genset have been outstanding, ensuring uninterrupted power supply for our business. We are looking forward to continuing our partnership with Tecgen Genset.
Keywords [ cummins diesel generators ] match 291 Products.
Silent 84kW diesel genset Cummins diesel generators with DEIF controller for continuous use
| Type: | Open / Silent Type |
|---|---|
| Product Name: | Cummins Diesel Generator |
| Frequency: | 60Hz / 1800rpm |
500KVA Cummins Diesel Engine Generator With Soundproof Canopy Cummins 400kw Generator
| Product Namee: | Cummins Diesel Generator |
|---|---|
| Genset Type: | Open Or Silent |
| Engine Brand: | Cummins |
210kW Emergency Industrial Diesel Generator 60Hz Diesel Genset For Industrial Power Supply
| Product: | Cummins Diesel Generators |
|---|---|
| Type Of Genset: | Silent |
| Frequency: | 60Hz / 1800rpm |
55KW Cummins Standby Diesel Generators With Electric Start 50KW For Standby Sources
| Product Namee: | Cummins Diesel Generator |
|---|---|
| Genset Type: | Open Or Silent |
| Engine Brand: | Cummins |
500KW Cummins Industrial Generators 550KW Cummins Engine Stamford Alternator
| Product Namee: | Cummins Diesel Generator |
|---|---|
| Genset Type: | Open Or Silent |
| Engine Brand: | Cummins |
310kw Silent Diesel Generator For Agricultural Field Continuous Power Back Up
| Production: | Cummins Silent Genset |
|---|---|
| Power Ranges: | 20kVA - 1500kVA |
| Fequency: | 50Hz Or 60Hz |
3 Phase Cummins Genset AC Diesel Generator With Open / Silent / Mobile Type Up To 1500kVA
| Engine Brand: | Cummins |
|---|---|
| Alternator Brand: | Stamford / Leroy Somer / Tecgen / Meccalte |
| Power Output: | 20kVA--1500kVA |
60Hz Cummins 3 Phase Diesel Generator 25kVA-1500kVA
| Warranty: | 18 Months |
|---|---|
| Frequency: | 60Hz |
| Voltage: | 220V, 240V, 440V 460V And Other Voltage Is Optional |
60Hz Cummins Powered Generator 220V 240V 440V 460V With Stamford Alternator
| Power Output: | 25kVA--2500kVA |
|---|---|
| Genset Type: | Silent / Super Silent Type |
| Alternator Brand: | Stamford / Leroy Somer / Tecgen |
25kVA-2500kVA 60Hz Cummins Diesel Power Generators
| Power Output: | 25kVA--2500kVA |
|---|---|
| Voltage: | 220V, 240V, 440V 460V And Other Voltage Is Optional |
| Engine Brand: | Cummins |


