All Products
-
Charles SThe performance and reliability of Tecgen generator sets we purchased have been outstanding. They have seamlessly provided uninterrupted power supply during crucial times, ensuring the smooth operation of our business. Furthermore, your team's professionalism and dedication in assisting us throughout the purchasing process have been commendable. -
Hannah GordonDear Tecgen, I would like to express my gratitude for the excellent genset you have provided. Our order of the Yandgong Genset have exceeded our expectations. The performance and reliability of Genset have been outstanding, ensuring uninterrupted power supply for our business. We are looking forward to continuing our partnership with Tecgen Genset.
Keywords [ cummins diesel generators ] match 291 Products.
CCEC Cummins Industrial Generator
| Product: | 800kW Cummins Diesel Genset |
|---|---|
| Prime Output: | 800kW / 1000kVA |
| Standby Output: | 880kW / 1100kVA |
CKD Type open type diesel generator set
| Frequency: | 50Hz |
|---|---|
| Genset Standby Ouput: | 60kW / 80kVA |
| Number Of Cylinders: | 6 CYLINDER |
Soundproof 320kW Cummins Genset Silent Cummins Diesel Genset For Continuous Power
| Type: | Soundproof Type |
|---|---|
| Product: | Cummins Diesel Genset |
| Frequency: | 60Hz / 1800rpm |
Silent Diesel Generator 30kW Isuzu Diesel Generator With Integrated-fuel-tank
| Type Of Genset: | Silent / Super Silent |
|---|---|
| Product: | ISUZU Diesel Generator |
| Prime Output: | 30kW / 38kVA |
50kVA 60kVA 40kW 48kW Open Frame Diesel Generators With Smartgen ATS Controller
| Product: | Open Type Diesel Generators |
|---|---|
| Engine Brand: | DCEC Cummins |
| Alternator Brand: | Copy Stamford |
Silent 619kVA Yuchai Diesel Generator With 6 Cylinder Watercooled Engine Backup Use
| Product: | Yuchai Diesel Generator |
|---|---|
| Frequency: | 50Hz |
| Speed: | 1500rpm |
Baudouin 80kW Silent Diesel Generator Set With 72dba Soundproof Canopy For Industria Use
| Type: | Silent Type |
|---|---|
| Product Name: | Baudouin Diesel Generator |
| Frequency: | 50Hz / 1500rpm |
Open frame Diesel Generator 1250kVA Weichai Diesel Generator With Burshless Alternator
| Product: | Weichai Diesel Generator |
|---|---|
| Type Of Genset: | Open-frame |
| Frequency: | 50Hz / 380V |
Chinese Diesel Generator 35kW Ultra Silent Industrial Diesel Generator With FAWDE Engine
| Product: | Industrial Diesel Generator |
|---|---|
| Type: | Silent Or Super Silent |
| Frequency: | 50Hz / 1500rpm |
13KVA-375KVA Prime Ricardo Diesel Generators
| Product: | Ricardo Diesel Generator |
|---|---|
| Frequency: | 50Hz |
| Voltage: | 400 / 230V |


