All Products
-
Charles SThe performance and reliability of Tecgen generator sets we purchased have been outstanding. They have seamlessly provided uninterrupted power supply during crucial times, ensuring the smooth operation of our business. Furthermore, your team's professionalism and dedication in assisting us throughout the purchasing process have been commendable. -
Hannah GordonDear Tecgen, I would like to express my gratitude for the excellent genset you have provided. Our order of the Yandgong Genset have exceeded our expectations. The performance and reliability of Genset have been outstanding, ensuring uninterrupted power supply for our business. We are looking forward to continuing our partnership with Tecgen Genset.
Keywords [ cummins diesel generators ] match 291 Products.
52kW Perkins Diesel Generators Couple With Stamford Brushless Alternator
| Product: | Perkins Generator Set |
|---|---|
| Frequency: | 50Hz |
| Speed: | 1500rpm |
Silent Diesel Generator 75kVA Ricardo Engine Generator With 8 Hours Running Fuel Tank
| Product: | Ricardo Engine Generator |
|---|---|
| Prime Power: | 75kVA |
| Max Power: | 83kVA |
35kW Backup Ricardo Generator Ricardo Diesel Generators With 63A Ats Box
| Product: | Silent Ricardo Generator |
|---|---|
| Frequency: | 50Hz |
| Engine Brand: | Weifang Ricardo |
Heavy Duty Perkins Genset 1800kW Perkins Diesel Generator With 12 Cylinder Diesel Engine
| Type: | Open Type |
|---|---|
| Product: | Perkins Diesel Power Genset |
| Frequency: | 50Hz |
Soundproof Perkins Diesel Generators
| Product: | Perkins Soundproof Generator |
|---|---|
| Genset Output: | 75kVA / 90kVA |
| Frequency: | 60Hz |
60Hz Cummins Diesel Powered Generator 40kW Silent Diesel Genset With Soundfproof Canopy
| Type: | Silent / Soundproof / Super Silent |
|---|---|
| Frequency: | 60Hz |
| Speed: | 1800rpm |
Cummins 94kVA Generator Set Soundproof Diesel Generator 83kW Max For Continuous Use
| Genset Type: | Silent Type |
|---|---|
| Voltage: | 220/230/240/380/400/415V |
| Frequency: | 50Hz |
60Hz Diesel Generator Set Max 25kVA Yangdong Generator With 4 Cylinder Water Cooled Engine
| Type: | Silent / Soundproof / Super Silent |
|---|---|
| Frequency: | 60Hz / 1800rpm |
| Engine Brand: | Yangdong |
AC Silent Single Phase Diesel Generator Baudouin Generator Set 16kW 20kVA
| Output Type: | AC Single Phase |
|---|---|
| Genset Type: | Silent Type |
| Frequency: | 50Hz |
60Hz Standby 264kW diesel genset Yuchai diesel generator for industrial facilities
| Frequency: | 60Hz |
|---|---|
| Speed: | 1800rpm |
| Engine Brand: | Yuchai |


