All Products
-
Charles SThe performance and reliability of Tecgen generator sets we purchased have been outstanding. They have seamlessly provided uninterrupted power supply during crucial times, ensuring the smooth operation of our business. Furthermore, your team's professionalism and dedication in assisting us throughout the purchasing process have been commendable. -
Hannah GordonDear Tecgen, I would like to express my gratitude for the excellent genset you have provided. Our order of the Yandgong Genset have exceeded our expectations. The performance and reliability of Genset have been outstanding, ensuring uninterrupted power supply for our business. We are looking forward to continuing our partnership with Tecgen Genset.
Keywords [ cummins diesel generators ] match 291 Products.
Standby Genset 60Hz 50 KVA Cummins Generator With Auto Transfer Switch
| Frequency: | 60Hz |
|---|---|
| Voltage: | 220V, 240V, 440V 460V And Other Voltage Is Optional |
| Genset Type: | Silent / Super Silent Type |
Industrial Diesel Cummins Generator 880KVA With Stamford Alternator
| Engine Brand: | Cummins |
|---|---|
| Alternator Brand: | Stamford / Leroy Somer / Tecgen |
| Warranty: | 18 Months |
19kW Diesel Electric Generator 4 Cylinder Diesel Fueled Generator With Automatic Voltage Regulation
| Frequency: | 50Hz |
|---|---|
| Genset Type: | Open Type Diesel Generators |
| Number Of Cylinders: | 4 CYLINDER |
Prime 260kW Cummins Generator Sets silent diesel genset for continuous power supply
| Type: | Soundproof Type |
|---|---|
| Product: | Cummins Diesel Genset |
| Frequency: | 50Hz / 1500rpm |
Silent 85kVA Diesel Generator with Integrated-fuel-tank for Easy Maintenance
| Genset Type: | Silent |
|---|---|
| Prime Output: | 68kW / 85kVA |
| Standby Output: | 75kW / 94kVA |
Frequency 50hz Cummings Gen Sets 18kw 22kw 32kw Prime Power Output
| Power Output: | 20kVA--2500kVA |
|---|---|
| Engine Brand: | Cummins |
| Warranty: | 18 Months |
Super silent Deutz diesel generator 45kVA generator with 80A Built-in Schneider ATS
| Production: | Deutz Diesel Generator |
|---|---|
| Genset Type: | Super Soundproof |
| Prime Output: | 36kW / 45kVA |
Cummins 80kVA Diesel Generator Silent Type Low Noise Diesel Generator for Industrial Needs
| Product: | Cummins Genset |
|---|---|
| Frequency: | 50Hz |
| Rate Voltage: | 400 / 230V |
Cummins 80kVA Diesel Generator Silent Type Low Noise Diesel Generator for Industrial Needs
| Product: | Cummins Genset |
|---|---|
| Frequency: | 50Hz |
| Rate Voltage: | 400 / 230V |
10kVA-2000kVA Easy Maintenance Diesel Powered Generator With Cummins Engine
| Genset Standby Ouput: | 10kVA --2000kVA |
|---|---|
| Conditions Of Use: | Land Use |
| Voltage Range: | 220-480V |


