All Products
-
Charles SThe performance and reliability of Tecgen generator sets we purchased have been outstanding. They have seamlessly provided uninterrupted power supply during crucial times, ensuring the smooth operation of our business. Furthermore, your team's professionalism and dedication in assisting us throughout the purchasing process have been commendable. -
Hannah GordonDear Tecgen, I would like to express my gratitude for the excellent genset you have provided. Our order of the Yandgong Genset have exceeded our expectations. The performance and reliability of Genset have been outstanding, ensuring uninterrupted power supply for our business. We are looking forward to continuing our partnership with Tecgen Genset.
Keywords [ cummins diesel generators ] match 291 Products.
400V 230V Silent Power Generators Powered By DCEC Cummins Engine
| Product: | Cummins Silent Diesel Generator |
|---|---|
| Frequency: | 50Hz |
| Rate Voltage: | 400 / 230V |
Standby 480kVA CKD Type Diesel Engine Generator Set Driven By DCEC Diesel Engine 1500rpm
| Fuel Type: | Diesel |
|---|---|
| Voltage: | 220-440V |
| Warranty: | 1500 Running Hours |
Cummins 190kVA Generator Set Silent With Maintenance Free Battery
| Product: | Silent Diesel Generator |
|---|---|
| Frequency: | 60Hz |
| Speed: | 1800rpm |
Continuous 475kVA QSZ13-G3 Diesel Engine Cummins Silent Generator For Industrial Use
| Type: | Silent |
|---|---|
| Product: | Cummins Diesel Generator |
| Engine Brand: | Cummins |
300kW Deutz Generator Set
| Product: | Deutz Diesel Generator |
|---|---|
| Genset Output Prime: | 300kW / 375kVA |
| Genset Output: | 330kW / 413kVA |
15KVA 20KVA 25KVA 30KVA FAWDE Chinese Power Generators For Home Use 50Hz 60Hz
| Frequency: | 50/60Hz |
|---|---|
| Fuel Type: | Diesel |
| Noise Level: | Low |
23kW Silent Genset Yangdong Diesel Generator With Silent Enclosed Canopy For Standby
| Product: | Yangdong Diesel Generator |
|---|---|
| Type: | Soundproof |
| Frequency: | 50Hz |
Silent Enclosed 65kVA Genset YTO Diesel Generator Powered By 1500rpm Diesel Engine
| Product: | YTO DIESEL GENERATOR |
|---|---|
| Type: | Open / Silent / Mobile / Super Silent Type |
| Frequency: | 50Hz / 1500rpm |
Cummins 6LTAA9.5-G3 Engine Silent Power Generator For 3 Phase / 4 Wire
| Frequency: | 50Hz |
|---|---|
| Phase: | 3 Phase / 4 Wire |
| Max Output Genset: | 303kVA / 242kW |
400kW Emergency Quiet Power Generator
| Engine Brand: | Cummins |
|---|---|
| Noise Level: | 70dB(A)@7m |
| Colors: | RAL Standard Or Customed Colors |


