All Products
-
Charles SThe performance and reliability of Tecgen generator sets we purchased have been outstanding. They have seamlessly provided uninterrupted power supply during crucial times, ensuring the smooth operation of our business. Furthermore, your team's professionalism and dedication in assisting us throughout the purchasing process have been commendable. -
Hannah GordonDear Tecgen, I would like to express my gratitude for the excellent genset you have provided. Our order of the Yandgong Genset have exceeded our expectations. The performance and reliability of Genset have been outstanding, ensuring uninterrupted power supply for our business. We are looking forward to continuing our partnership with Tecgen Genset.
Keywords [ cummins diesel generators ] match 291 Products.
50kW Weifang Ricardo Diesel Generators N4105ZDS 4 Cylinder Generator 63kVA For Diverse Application
| Product: | 80kW Ricardo Genset |
|---|---|
| Usage: | Common Units, Standby Unit, Emergency Crew |
| Prime Output: | 50kW / 63kVA |
Soundproof Heavy Duty 100kW 125 Kva Cummins Generator
| Product Namee: | Cummins Diesel Generator Set |
|---|---|
| Genset Type: | Open Or Silent |
| Engine Brand: | Cummins |
Weather-proof & Soundproof Cummins Diesel Generator 100kVA for Residential Emergency Back-up Generator
| Product: | Cummins Diesel Generator |
|---|---|
| Type: | Silent Type |
| Frequency: | 60Hz |
Max 500kVA Cummins Quiet Generator With 800A ATS Box For Auto Running
| Type: | Silent |
|---|---|
| Product: | Cummins Diesel Generator |
| Engine Brand: | Cummins |
Silent Type Cummins Diesel Generators at Low Noise Level - Prime Genset Output 150kVA
| Warranty: | Up To 2 Years Or 2000 Hours |
|---|---|
| Frequency: | 50Hz |
| Fuel Tank Capacity: | Up To 10 Operation Hours |
As Low As 65dB(A) 90kW Cummins Diesel Generators with Weatherproof Enclosures
| Engine Brand: | Cummins |
|---|---|
| Colors: | RAL Standard Colors Or Customed |
| Frequency: | 50Hz |
Cummins Diesel Generators Prime Genset Output 31kVA and RAL Standard Colors
| Genset Type: | Silent / Super Silent Type |
|---|---|
| Engine Brand: | Cummins |
| Prime Genset Output: | 31kVA |
110KW Silent Cummins Generator Set
| Alternator Brand: | Stamford / Leroy Somer / Tecgen |
|---|---|
| Frequency: | 50Hz/60Hz |
| Engine Brand: | Cummins |
Prime Power 20KVA 16KW Cummins Generator Set With Denmark DEIF Controller
| Genset Type: | Open / Silent Type |
|---|---|
| Frequency: | 50Hz/60Hz |
| Voltage: | 380V, 400V, 415V And Other Voltage Is Optional |
900kW Cummins Engine Genset Open Type Diesel Generator For Heavy Duty Continuous Use
| Type: | Open Type Diesel Generator |
|---|---|
| Model Series: | Tecgen Cummins |
| Cummins Power Range: | 16kW - 1200kW |


