All Products
-
Charles SThe performance and reliability of Tecgen generator sets we purchased have been outstanding. They have seamlessly provided uninterrupted power supply during crucial times, ensuring the smooth operation of our business. Furthermore, your team's professionalism and dedication in assisting us throughout the purchasing process have been commendable. -
Hannah GordonDear Tecgen, I would like to express my gratitude for the excellent genset you have provided. Our order of the Yandgong Genset have exceeded our expectations. The performance and reliability of Genset have been outstanding, ensuring uninterrupted power supply for our business. We are looking forward to continuing our partnership with Tecgen Genset.
Keywords [ cummins diesel generators ] match 291 Products.
35kW Diesel Engine Genset Silent Cummins Generator With Super Silent Canopy For Bank Power Use
| Genset Type: | Silent Type |
|---|---|
| Voltage: | 220/230/240/380/400/415V |
| Frequency: | 50Hz |
45kVA Yangdong Generator Silent 60Hz Genset Powered By Chinese Diesel Engine For Standby Use
| Type: | Silent |
|---|---|
| Speed: | 1800rpm |
| Voltage: | 230V |
108kW Perkins Genset Perkins Generator Set With Soundproof Canopy For Continuous Running
| Type: | Soundproof |
|---|---|
| Speed: | 1500rpm |
| Engine Brand: | Perkins |
Soundproof Type Cummins 125kVA Diesel Generator Set for hosipital Emergeny Power Generator Set
| Product: | Cummins Diesel Generator |
|---|---|
| Type: | Silent Type |
| Frequency: | 60Hz |
1800rpm 45kVA generating set silent Cummins genset option with mobile type for easy movable
| Type: | Silent / Mobile Type |
|---|---|
| Product Name: | Cummins Diesel Generator |
| Frequency: | 60Hz / 1800rpm |
55KVA 44KW Cummins Diesel Standby Generator 50KVA 40KW Diesel Generator With Cummins 4BTA3.9-G2
| Product Namee: | Cummins Diesel Generator |
|---|---|
| Genset Type: | Open Or Silent |
| Engine Brand: | Cummins |
41kVA Weatherproof Cummins Diesel Engine Generator with 10 Operation Hours Fuel Tank
| Options: | Weatherproof Enclosures, Auto Transfer Switches, Etc. |
|---|---|
| Genset Type: | Silent / Super Silent Type |
| Prime Genset Output: | 41kVA |
Continuous USE 250kW Silent Type Diesel Backup Generator For Home
| Engine Brand: | Cummins |
|---|---|
| Options: | Weatherproof Enclosures, Auto Transfer Switches, Etc. |
| Noise Level: | As Low As 65 DB(A) |
Diesel 150 Kva Cummins Generator 60HZ 220V 240V 440V 460V
| Genset Type: | Silent / Super Silent Type |
|---|---|
| Frequency: | 60Hz |
| Power Output: | 25kVA--2500kVA |
Three Phase Cummins 50kW Diesel Generator 62kVA Small Quiet Diesel Generator 65dB(A)
| Frequency: | 60Hz |
|---|---|
| Colors: | RAL Standard Colors Or Customed |
| Options: | Weatherproof Enclosures, Auto Transfer Switches, Etc. |


