All Products
-
Charles SThe performance and reliability of Tecgen generator sets we purchased have been outstanding. They have seamlessly provided uninterrupted power supply during crucial times, ensuring the smooth operation of our business. Furthermore, your team's professionalism and dedication in assisting us throughout the purchasing process have been commendable. -
Hannah GordonDear Tecgen, I would like to express my gratitude for the excellent genset you have provided. Our order of the Yandgong Genset have exceeded our expectations. The performance and reliability of Genset have been outstanding, ensuring uninterrupted power supply for our business. We are looking forward to continuing our partnership with Tecgen Genset.
Keywords [ cummins diesel generators ] match 291 Products.
Silent / Super Silent Type Diesel Power Generator Set Up To 2 Years Or 2000 Hours
| Noise Level: | As Low As 65 DB(A) |
|---|---|
| Warranty: | Up To 2 Years Or 2000 Hours |
| Genset Type: | Silent / Super Silent Type |
50HZ Cumins Dg Set 23KVA 28KVA 40KVA Silent Type
| Power Output: | 20kVA--2500kVA |
|---|---|
| Engine Brand: | Cummins |
| Voltage: | 220V, 240V, 440V 460V And Other Voltage Is Optional |
50Hz 3 Phase Silent Genset 55KW 69kVA For Consistent Power Supply
| Type: | Diesel Generator |
|---|---|
| Brand: | Weichai |
| Rated Frequency: | 50Hz |
Backup 50kW power generator Ricardo engine genset with soundproof enclosed canopy
| Type: | Silent Type |
|---|---|
| Product Name: | Ricardo Diesel Generator Set |
| Frequency: | 60Hz / 1800rpm |
Cummins 100kW/110kW Genset TG138C/TG138CS/TG151C/TG151CS 6BTAA5.9-G2 Engine
| Output: | 125kVA / 138kVA |
|---|---|
| Product: | Cummins Generators |
| Rate Voltage: | 400 / 230V |
63kVA JX Isuzu Diesel silent genset 60Hz With JX Isuzu Engine For Continuous Use
| Alternator: | Brushless Type AC Alternator |
|---|---|
| Standby Genset Power: | 69kVA / 50kW |
| Engine Model: | JX ISUZU JE493ZLDC-01 |
Silent 110kVA Power Genset FAWDE Generator Set With ComAp AMF20 For Auto Start Running
| Product: | FAWDE GENERATOR |
|---|---|
| Type: | Silent |
| Frequency: | 50HZ |
1500rpm 12kW SDEC Genset China Generator With Silent Enclosed Canopy For Backup Power Use
| Type: | Silent |
|---|---|
| Output Type: | AC 1 Phase Or 3 Phase |
| Frequency: | 50Hz |
1800rpm 20kW Silent Genset Super Silent Weichai Generator Standby For Commercial Buildings
| Type: | Silent & Soundproof |
|---|---|
| Output Type: | AC 3 Phase Or 1 Phase |
| Frequency: | 60Hz |
1640kW Standby Perkins Power Genset Open Type Genset For Building Backup Power
| Type: | Open Type |
|---|---|
| Product: | Perkins Diesel Power Genset |
| Frequency: | 50Hz |


