All Products
-
Charles SThe performance and reliability of Tecgen generator sets we purchased have been outstanding. They have seamlessly provided uninterrupted power supply during crucial times, ensuring the smooth operation of our business. Furthermore, your team's professionalism and dedication in assisting us throughout the purchasing process have been commendable. -
Hannah GordonDear Tecgen, I would like to express my gratitude for the excellent genset you have provided. Our order of the Yandgong Genset have exceeded our expectations. The performance and reliability of Genset have been outstanding, ensuring uninterrupted power supply for our business. We are looking forward to continuing our partnership with Tecgen Genset.
Keywords [ diesel cummins ] match 291 Products.
Air-cooled 70kW diesel generator open type generators with 6 cylinder aircooling diesel engine
| Product: | Air-cooled Diesel Generator |
|---|---|
| Type: | Open Type |
| Engine Brand: | Beinei |
Silent Enclosed 65kVA Genset YTO Diesel Generator Powered By 1500rpm Diesel Engine
| Product: | YTO DIESEL GENERATOR |
|---|---|
| Type: | Open / Silent / Mobile / Super Silent Type |
| Frequency: | 50Hz / 1500rpm |
Soundproof Silent Power Generators 24kW 30kVA Deutz Diesel Engine Genset
| Control Panel: | L2050 X W900 X H1250mm |
|---|---|
| Dimensions: | Varies |
| Engine: | Deutz |
9kW Marine Diesel Generator Set With Sea Water Pump Cooling System Marine USE
| Production: | Marine Diesel Generator |
|---|---|
| Prime Output: | 9kW / 11kVA |
| Frequency: | 50Hz |
Heavy Duty Perkins Genset 1800kW Perkins Diesel Generator With 12 Cylinder Diesel Engine
| Type: | Open Type |
|---|---|
| Product: | Perkins Diesel Power Genset |
| Frequency: | 50Hz |
28kVA China Diesel Engine Brand 22kW SDEC 25kva Diesel Generator
| Control System: | Smartgen/Deepsea/ComAp |
|---|---|
| Cooling Method: | Water-cooled |
| Dimensions: | L1650 X W800 X H950MM |
300kW Prime 375kVA Cummins Liquid Cooled Generator With DEIF Controller
| Type: | Soundproof |
|---|---|
| Rate Power: | 300kW / 375kVA |
| Standby Power: | 330kW / 413kVA |
60Hz Cummins Diesel Powered Generator 40kW Silent Diesel Genset With Soundfproof Canopy
| Type: | Silent / Soundproof / Super Silent |
|---|---|
| Frequency: | 60Hz |
| Speed: | 1800rpm |
Cummins 750kW Diesel Generator Open Type Generator Set For Factory Emergency Power
| Type: | Open Type |
|---|---|
| Rate Power: | 750kW |
| Stanbdy Power: | 825kW |
35kW Diesel Engine Genset Silent Cummins Generator With Super Silent Canopy For Bank Power Use
| Genset Type: | Silent Type |
|---|---|
| Voltage: | 220/230/240/380/400/415V |
| Frequency: | 50Hz |


