All Products
-
Charles SThe performance and reliability of Tecgen generator sets we purchased have been outstanding. They have seamlessly provided uninterrupted power supply during crucial times, ensuring the smooth operation of our business. Furthermore, your team's professionalism and dedication in assisting us throughout the purchasing process have been commendable. -
Hannah GordonDear Tecgen, I would like to express my gratitude for the excellent genset you have provided. Our order of the Yandgong Genset have exceeded our expectations. The performance and reliability of Genset have been outstanding, ensuring uninterrupted power supply for our business. We are looking forward to continuing our partnership with Tecgen Genset.
Keywords [ diesel cummins ] match 291 Products.
50kW Weifang Ricardo Diesel Generators N4105ZDS 4 Cylinder Generator 63kVA For Diverse Application
| Product: | 80kW Ricardo Genset |
|---|---|
| Usage: | Common Units, Standby Unit, Emergency Crew |
| Prime Output: | 50kW / 63kVA |
32kW Yangdong Genset Silent Diesel Genset With AMF Function For Auto Start
| Type: | Silent & Soundproof |
|---|---|
| Output Type: | 3 Phase |
| Frequency: | 60Hz |
120kW Diesel Generator Silent Yuchai Genset 1800rpm For Outdoor Backup Use
| Type: | Soundproof Unit |
|---|---|
| Frequency: | 60Hz |
| Rate Speed: | 1800RPM |
45kVA Yangdong Generator Silent 60Hz Genset Powered By Chinese Diesel Engine For Standby Use
| Type: | Silent |
|---|---|
| Speed: | 1800rpm |
| Voltage: | 230V |
50Hz Frequency Perkins Diesel Generators Super Silent 80kVA By Water Cooled Diesel Engine
| Engine Brand: | Perkins |
|---|---|
| Frequency: | 50/60 Hz |
| Alternator Brand: | Stamford / Leroy Somer/ Meccalte / Tecgen |
22kW quiet diesel generator Powered By Y495D Diesel Engine With Chassis Base Fuel Tank
| Conditions Of Use: | Land-use & Back-up |
|---|---|
| Genset Type: | Silent Enclosed |
| Frequency: | 50Hz |
Small Deutz Quiet Diesel Generator 20kW Uninterrupted Couple With Leroy Somer Alternator
| Product: | Silent Type Deutz Generator |
|---|---|
| Frequency: | 60Hz |
| Volatge: | 208 /120V |
Silent 225kVA Electric Perkins Diesel Generators With Water Cooled Engine
| Power Output: | 180kW / 225kVA |
|---|---|
| Noise Level: | ≤68dB(A) |
| Frequency: | 50Hz |
50Hz Diesel Generator 45kVA Baudouin Diesel Generator With CE Certificate
| Type: | Soundproof |
|---|---|
| Engine Brand: | Baudouin |
| Engine Model: | 4M06G50/5 |
Fawde Diesel Generator 60kVA Silent 3 Phase Generator With Soundproof Canopy
| Product: | Silent Generator Set |
|---|---|
| Usage: | Back-up Power |
| Engine: | FAWDE 4DX23-78D-HMS20W |


