All Products
-
Charles SThe performance and reliability of Tecgen generator sets we purchased have been outstanding. They have seamlessly provided uninterrupted power supply during crucial times, ensuring the smooth operation of our business. Furthermore, your team's professionalism and dedication in assisting us throughout the purchasing process have been commendable. -
Hannah GordonDear Tecgen, I would like to express my gratitude for the excellent genset you have provided. Our order of the Yandgong Genset have exceeded our expectations. The performance and reliability of Genset have been outstanding, ensuring uninterrupted power supply for our business. We are looking forward to continuing our partnership with Tecgen Genset.
Keywords [ diesel cummins ] match 291 Products.
60Hz Diesel Generators 16kVA Yangdong Genset Silent Type With 18 Months Warranty
| Type: | Soundproof |
|---|---|
| Color: | RAL Or Customed |
| Frequency: | 60Hz / 1800rpm |
25kW Air-cooling diesel Engine generator aircooling generator with F4L912 aircooled engine
| Type: | Open Type |
|---|---|
| Cooling Method: | Air Cooling |
| Engine Brand: | Beinei |
Standby 53kW Yuchai diesel powered generator power generation for commercial buildings
| Type: | Silent |
|---|---|
| Frequency: | 60Hz / 1800rpm |
| Voltage: | 480V//440V/230V/220V/ 208V/110V |
Chinese Diesel Engine Generator Yangdong Genset With Single Phase Three Phase Output
| Type: | Open, Silent, Super Silent, Trailer Type |
|---|---|
| Engine Brand: | Yangdong |
| Frequency: | 50Hz / 60Hz |
3 Phase Diesel Generator Baudouin Genset For Industrial Back-up Power
| Type: | Open / Silent / Movable / Container Silent |
|---|---|
| Frequency: | 50Hz / 60Hz |
| Speed: | 1500rpm / 1800rpm |
Ricardo 110kW Diesel Generator Backup Generator With R6105IZLD 6 Cylinder Engine Outdoor Use
| Type: | Silent |
|---|---|
| Usage: | Back-up Use |
| Frequency: | 50Hz |
Compact 32kW China Genset Yangdong Diesel Generator With ATS For Emergency Use
| Type: | Silent & Soundproof |
|---|---|
| Output Type: | 3 Phase |
| Frequency: | 60Hz |
50kVA 1800rpm Weichai Diesel Generator With Soundproof Canopy Outdoor Use
| Genset Type: | Silent-type |
|---|---|
| Speed: | 1800rpm |
| Engine Model: | WP2.3D58E201 |
36kW JX Isuzu 60Hz Silent Diesel Generator Powered By JX Isuzu Water Cooled Engine
| Alternator: | Brushless Type AC Alternator |
|---|---|
| Rate Genset Power: | 45kVA / 36kW |
| Engine Model: | JX ISUZU JE493ZLDB-01 |
Standby 28kW Diesel Genset Electric Generator With 63A ATS Built-in For Automatic Running
| Type: | Silent & Soundproof |
|---|---|
| Output Type: | AC Single Phase Or Three Phase |
| Frequency: | 50Hz |


