All Products
-
Charles SThe performance and reliability of Tecgen generator sets we purchased have been outstanding. They have seamlessly provided uninterrupted power supply during crucial times, ensuring the smooth operation of our business. Furthermore, your team's professionalism and dedication in assisting us throughout the purchasing process have been commendable. -
Hannah GordonDear Tecgen, I would like to express my gratitude for the excellent genset you have provided. Our order of the Yandgong Genset have exceeded our expectations. The performance and reliability of Genset have been outstanding, ensuring uninterrupted power supply for our business. We are looking forward to continuing our partnership with Tecgen Genset.
Keywords [ diesel cummins ] match 291 Products.
Industrial Diesel Cummins Generator 880KVA With Stamford Alternator
| Engine Brand: | Cummins |
|---|---|
| Alternator Brand: | Stamford / Leroy Somer / Tecgen |
| Warranty: | 18 Months |
60HZ 25KVA 20KW Cummins Silent Diesel Generator For Reliable Power Supply
| Product Type: | Cummins Diesel Generator |
|---|---|
| Maintenance: | Easy |
| Cooling System: | Water Cooled |
250kVA Cummins Diesel Generators 50Hz 220 380V 230 400V
| Engine Brand: | Cummins |
|---|---|
| Colors: | RAL Standard Colors Or Customed |
| Frequency: | 50Hz |
Silent 80KW Cummins Diesel Generators 60HZ 220V 100KVA
| Alternator Brand: | Stamford / Leroy Somer / Tecgen |
|---|---|
| Power Output: | 25kVA--2500kVA |
| Voltage: | 220V, 240V, 440V 460V And Other Voltage Is Optional |
60Hz Cummins 3 Phase Diesel Generator 25kVA-1500kVA
| Warranty: | 18 Months |
|---|---|
| Frequency: | 60Hz |
| Voltage: | 220V, 240V, 440V 460V And Other Voltage Is Optional |
35kVA Cummins Diesel Generators 60Hz 220V 127V Soundproof Silent
| Power Output: | 25kVA--2500kVA |
|---|---|
| Alternator Brand: | Stamford / Leroy Somer / Tecgen |
| Engine Brand: | Cummins |
Silent / Super Silent Type Cummins Diesel Generators 60Hz 220V Voltage
| Voltage: | 220V, 240V, 440V 460V And Other Voltage Is Optional |
|---|---|
| Engine Brand: | Cummins |
| Warranty: | 18 Months |
60Hz Cummins Powered Generator 220V 240V 440V 460V With Stamford Alternator
| Power Output: | 25kVA--2500kVA |
|---|---|
| Genset Type: | Silent / Super Silent Type |
| Alternator Brand: | Stamford / Leroy Somer / Tecgen |
Silent Type Cummins Diesel Generators 50Hz 60Hz 20kVA-2500kVA
| Options: | Auto Transfer Switch(ATS) |
|---|---|
| Frequency: | 50Hz/60Hz |
| Alternator Brand: | Stamford / Leroy Somer / Tecgen |
280KW 350KVA Cummins Diesel Generators Water Cooled Low Noise
| Product Type: | Diesel Generators |
|---|---|
| Maintenance: | Easy |
| Cooling System: | Water Cooled |


