All Products
-
Charles SThe performance and reliability of Tecgen generator sets we purchased have been outstanding. They have seamlessly provided uninterrupted power supply during crucial times, ensuring the smooth operation of our business. Furthermore, your team's professionalism and dedication in assisting us throughout the purchasing process have been commendable. -
Hannah GordonDear Tecgen, I would like to express my gratitude for the excellent genset you have provided. Our order of the Yandgong Genset have exceeded our expectations. The performance and reliability of Genset have been outstanding, ensuring uninterrupted power supply for our business. We are looking forward to continuing our partnership with Tecgen Genset.
Keywords [ diesel cummins ] match 291 Products.
60Hz 131kVA Cummins Diesel Genset Open Type Diesel Generator For Emergency Power
| Type Of Unit: | Open Type |
|---|---|
| Engine Brand: | DCEC Cummins |
| Engine Model: | 6BTA5.9-G2 |
Silent 145kVA Cummins Diesel Genset 60Hz Diesel Generator For Continuous Use
| Type: | Soundproof |
|---|---|
| Product: | Cummins Diesel Genset |
| Frequency: | 60Hz |
Standby Genset 60Hz 50 KVA Cummins Generator With Auto Transfer Switch
| Frequency: | 60Hz |
|---|---|
| Voltage: | 220V, 240V, 440V 460V And Other Voltage Is Optional |
| Genset Type: | Silent / Super Silent Type |
16kW Cummins Diesel Standby Generator With 850L Fuel Tank For 24 Hours Running
| Specification: | Cummins Diesel Standby Generator |
|---|---|
| Rate Power: | 16kW / 20kVA |
| Standby Power: | 18kW / 22kVA |
Standby 715kVA Cummins Diesel Genset open type diesel generator for utility outages
| Product: | Cummins Diesel Genset |
|---|---|
| Type: | Open Type |
| Frequency: | 50Hz / 1500rpm |
Heavy Duty 1200kW Diesel Genset Cummins Diesel Generators For Industrial Backup Power
| Type: | Open Type |
|---|---|
| Product: | Cummins Diesel Generator |
| Speed: | 1500rpm |
Standby Power 1000KVA Cummins Diesel Generators With Stamford Leroy Somer Alternator
| Voltage: | 220V, 240V, 440V 460V And Other Voltage Is Optional |
|---|---|
| Power Output: | 25kVA--2500kVA |
| Frequency: | 50Hz/60Hz |
20KW 24KW 36KW Cummins Diesel Generators Genset Type Open / Silent Type
| Engine Brand: | Cummins |
|---|---|
| Genset Type: | Open / Silent Type |
| Alternator Brand: | Stamford / Leroy Somer / Tecgen |
138KVA 110KW Diesel Generator Set Powered By Cummins Engine 6BTAA5.9-G2
| Engine Brand: | Cummins |
|---|---|
| Alternator Brand: | Stamford / Leroy Somer / Tecgen |
| Genset Type: | Open / Silent Type |
Cummins 50kVA Diesel Generator Silent Genset Powered By 1800rpm Diesel Engine
| Genset Type: | Silent Type |
|---|---|
| Option Type: | Open Type, Super Silent, Mobile Type |
| Frequency: | 60Hz |


