All Products
-
Charles SThe performance and reliability of Tecgen generator sets we purchased have been outstanding. They have seamlessly provided uninterrupted power supply during crucial times, ensuring the smooth operation of our business. Furthermore, your team's professionalism and dedication in assisting us throughout the purchasing process have been commendable. -
Hannah GordonDear Tecgen, I would like to express my gratitude for the excellent genset you have provided. Our order of the Yandgong Genset have exceeded our expectations. The performance and reliability of Genset have been outstanding, ensuring uninterrupted power supply for our business. We are looking forward to continuing our partnership with Tecgen Genset.
Keywords [ diesel cummins ] match 291 Products.
3 Phase Cummins Genset AC Diesel Generator With Open / Silent / Mobile Type Up To 1500kVA
| Engine Brand: | Cummins |
|---|---|
| Alternator Brand: | Stamford / Leroy Somer / Tecgen / Meccalte |
| Power Output: | 20kVA--1500kVA |
280KW 350KVA Cummins Diesel Generators Water Cooled Low Noise
| Product Type: | Diesel Generators |
|---|---|
| Maintenance: | Easy |
| Cooling System: | Water Cooled |
Continuous USE 250kW Silent Type Diesel Backup Generator For Home
| Engine Brand: | Cummins |
|---|---|
| Options: | Weatherproof Enclosures, Auto Transfer Switches, Etc. |
| Noise Level: | As Low As 65 DB(A) |
60HZ 275KVA Cummins Diesel Generators 300KVA 220KW 240KW Industrial Diesel Stand By Generator
| Voltage: | 220V, 240V, 440V 460V And Other Voltage Is Optional |
|---|---|
| Options: | Auto Transfer Switch(ATS) |
| Power Output: | 25kVA--2500kVA |
75kVA Cummins Diesel Generators With Auto Transfer Switch 60Hz 127V 220V
| Engine Brand: | Cummins |
|---|---|
| Power Output: | 25kVA--2500kVA |
| Warranty: | 18 Months |
25kVA-2500kVA 60Hz Cummins Diesel Power Generators
| Power Output: | 25kVA--2500kVA |
|---|---|
| Voltage: | 220V, 240V, 440V 460V And Other Voltage Is Optional |
| Engine Brand: | Cummins |
110KW Silent Cummins Generator Set
| Alternator Brand: | Stamford / Leroy Somer / Tecgen |
|---|---|
| Frequency: | 50Hz/60Hz |
| Engine Brand: | Cummins |
400KVA 440KVA Cummins Diesel Generators Set Low Noise
| Frequency: | 50/60Hz |
|---|---|
| Noise Level: | Low |
| Starting System: | Electric/Manual |
Open Silent Type 60Hz 220V Cummins Industrial Generator
| Power Output: | 20kVA--2500kVA |
|---|---|
| Options: | Auto Transfer Switch(ATS) |
| Frequency: | 50Hz/60Hz |
750kVA Cummins Diesel Generators Powered By CCEC KTA38-G2 For Industrial Field
| Type: | Soundproof |
|---|---|
| Engine Brand: | CCEC Cummins |
| Dynamo Brand: | Leroy Somer |


