All Products
-
Charles SThe performance and reliability of Tecgen generator sets we purchased have been outstanding. They have seamlessly provided uninterrupted power supply during crucial times, ensuring the smooth operation of our business. Furthermore, your team's professionalism and dedication in assisting us throughout the purchasing process have been commendable. -
Hannah GordonDear Tecgen, I would like to express my gratitude for the excellent genset you have provided. Our order of the Yandgong Genset have exceeded our expectations. The performance and reliability of Genset have been outstanding, ensuring uninterrupted power supply for our business. We are looking forward to continuing our partnership with Tecgen Genset.
Keywords [ diesel cummins ] match 291 Products.
50HZ Cummins Diesel Generators
| Product Namee: | Diesel Generator Set |
|---|---|
| Output Type: | AC Three Phase |
| CoolingType: | Water-cooling |
475kVA Cummins Quiet Outdoor Generator Low Noise Soundproof
| Product: | Cummins Outdoor Genset |
|---|---|
| Frequency: | 50Hz |
| Rate Voltage: | 400 / 230V |
400V 230V Silent Power Generators Powered By DCEC Cummins Engine
| Product: | Cummins Silent Diesel Generator |
|---|---|
| Frequency: | 50Hz |
| Rate Voltage: | 400 / 230V |
500KW Cummins Industrial Generators 550KW Cummins Engine Stamford Alternator
| Product Namee: | Cummins Diesel Generator |
|---|---|
| Genset Type: | Open Or Silent |
| Engine Brand: | Cummins |
Standby 176kW Diesel Generator Soundproof Genset Powered By Cummins Engine For Outdoor Use
| Type: | Soundproof Canopy Type |
|---|---|
| Cooling Method: | Water Cooled |
| Frequency: | 60Hz |
10kVA-2000kVA Easy Maintenance Diesel Powered Generator With Cummins Engine
| Genset Standby Ouput: | 10kVA --2000kVA |
|---|---|
| Conditions Of Use: | Land Use |
| Voltage Range: | 220-480V |
725kva Continuous Diesel Generator Heavy Generating Set For Uninterrupted Power
| Conditions Of Use: | Uninterrupted Power |
|---|---|
| Genset Type: | Open Frame |
| Rated Output: | 580kW / 725kVA |
Cummins Series Diesiel Generators Cummins Genset Range From 21kVA To 1500kVA
| Product: | Cummins Series Diesel Generator |
|---|---|
| Frequency: | 50Hz |
| Voltage: | 220/230/240//380/400/415V |
CCEC Cummins Industrial Generator
| Product: | 800kW Cummins Diesel Genset |
|---|---|
| Prime Output: | 800kW / 1000kVA |
| Standby Output: | 880kW / 1100kVA |
88kW 110kVA Open Type Diesel Generators With 6 Cylinder Engine
| Genset Type: | Open Type Diesel Generators |
|---|---|
| Frequency: | 50Hz |
| Number Of Cylinders: | 6 CYLINDER |


