All Products
-
Charles SThe performance and reliability of Tecgen generator sets we purchased have been outstanding. They have seamlessly provided uninterrupted power supply during crucial times, ensuring the smooth operation of our business. Furthermore, your team's professionalism and dedication in assisting us throughout the purchasing process have been commendable. -
Hannah GordonDear Tecgen, I would like to express my gratitude for the excellent genset you have provided. Our order of the Yandgong Genset have exceeded our expectations. The performance and reliability of Genset have been outstanding, ensuring uninterrupted power supply for our business. We are looking forward to continuing our partnership with Tecgen Genset.
Keywords [ diesel cummins ] match 291 Products.
Soundproof Heavy Duty 100kW 125 Kva Cummins Generator
| Product Namee: | Cummins Diesel Generator Set |
|---|---|
| Genset Type: | Open Or Silent |
| Engine Brand: | Cummins |
500kVA Cummins Silent Generator
| Product: | 400kW Cummins Genset |
|---|---|
| Genset Prime Power: | 400kW / 500kVA |
| Genset Standby Power: | 440kW / 550kVA |
Stamford Cummins Diesel Generators 50HZ 380V 30kVA 24kW
| Product Namee: | Cummins Diesel Generator |
|---|---|
| Genset Type: | Open Or Silent |
| Engine Brand: | Cummins |
310kw Silent Diesel Generator For Agricultural Field Continuous Power Back Up
| Production: | Cummins Silent Genset |
|---|---|
| Power Ranges: | 20kVA - 1500kVA |
| Fequency: | 50Hz Or 60Hz |
house Silent Diesel Generator Driven By DCEC 4BTA3.9-G2 Water Cooled Diesel Engine With ATS
| Usage: | Land-use Generator |
|---|---|
| Type: | Silent |
| Freuqency: | 50Hz |
Cummins 6LTAA9.5-G3 Engine Silent Power Generator For 3 Phase / 4 Wire
| Frequency: | 50Hz |
|---|---|
| Phase: | 3 Phase / 4 Wire |
| Max Output Genset: | 303kVA / 242kW |
80KVA Diesel Generator Cummins 4BTAA3.9-G11 50Hz Standby Power 88KVA
| Product Namee: | Cummins Generator |
|---|---|
| Genset Type: | Open Or Silent |
| Engine Brand: | Cummins |
90KVA Cummins Silent Diesel Generator 50Hz Prime Power 82KVA 65KW
| Product Namee: | Cummins Generator |
|---|---|
| Genset Type: | Open Or Silent |
| Engine Brand: | Cummins |
Soundproof 470kW China Made Genset Cummins Generator With Soundproof / Weather Proof Canopy
| Type: | Soundproof |
|---|---|
| Usage: | Common Units, Standby Unit, Emergency Crew |
| Output Type: | AC 3 Phase |
50kVA DCEC Cummins Diesel Generators 40kW Prime Silent Type
| Engine Brand: | Cummins |
|---|---|
| Control System: | AMF/ATS |
| Cooling System: | Water |


