All Products
-
Charles SThe performance and reliability of Tecgen generator sets we purchased have been outstanding. They have seamlessly provided uninterrupted power supply during crucial times, ensuring the smooth operation of our business. Furthermore, your team's professionalism and dedication in assisting us throughout the purchasing process have been commendable. -
Hannah GordonDear Tecgen, I would like to express my gratitude for the excellent genset you have provided. Our order of the Yandgong Genset have exceeded our expectations. The performance and reliability of Genset have been outstanding, ensuring uninterrupted power supply for our business. We are looking forward to continuing our partnership with Tecgen Genset.
Keywords [ diesel cummins ] match 291 Products.
19kW Diesel Electric Generator 4 Cylinder Diesel Fueled Generator With Automatic Voltage Regulation
| Frequency: | 50Hz |
|---|---|
| Genset Type: | Open Type Diesel Generators |
| Number Of Cylinders: | 4 CYLINDER |
Open Type Diesel Generator 60Hz Cummins 55kW Diesel Generator For Rental Use
| Type: | Open Type Diesel Generator |
|---|---|
| Frequency: | 60Hz |
| Rate Speed: | 1800rpm |
Max 500kVA Cummins Quiet Generator With 800A ATS Box For Auto Running
| Type: | Silent |
|---|---|
| Product: | Cummins Diesel Generator |
| Engine Brand: | Cummins |
1800rpm 45kVA generating set silent Cummins genset option with mobile type for easy movable
| Type: | Silent / Mobile Type |
|---|---|
| Product Name: | Cummins Diesel Generator |
| Frequency: | 60Hz / 1800rpm |
32kW DCEC Soundproof 40 Kva Cummins Generator By Cummins 4BT3.9-G1 Diesel Engine
| Product: | 32kW Cummins Genset |
|---|---|
| Rate Power: | 32kW |
| Standby Power: | 35kW |
Heavy Duty 20kVA 22kVA Cummins Diesel Generator Set
| Product Namee: | Cummins Diesel Generator |
|---|---|
| Genset Type: | Open Or Silent |
| Engine Brand: | Cummins |
220kW DG Diesel Generator 300kVA Standby Water Cooled Diesel Generator With Digital Controller
| Number Of Cylinders: | 6 CYLINDER |
|---|---|
| Voltage Regulation: | AVR |
| Voltage Range: | 220-440V |
210kW Emergency Industrial Diesel Generator 60Hz Diesel Genset For Industrial Power Supply
| Product: | Cummins Diesel Generators |
|---|---|
| Type Of Genset: | Silent |
| Frequency: | 60Hz / 1800rpm |
Cummins 150kW Genset Silent Type Generator Set With Brushless Type Alternator
| Type: | Silent |
|---|---|
| Frequency: | 60Hz |
| Speed: | 1800rpm |
Cummins 75kVA generator set silent diesel generator with smartgen HGM6120N controller
| Type: | Open / Silent / Super Silent / Trailer |
|---|---|
| Frequency: | 60Hz |
| Volatge: | 120/127/208/220/230/240/480V |


