All Products
-
Charles SThe performance and reliability of Tecgen generator sets we purchased have been outstanding. They have seamlessly provided uninterrupted power supply during crucial times, ensuring the smooth operation of our business. Furthermore, your team's professionalism and dedication in assisting us throughout the purchasing process have been commendable. -
Hannah GordonDear Tecgen, I would like to express my gratitude for the excellent genset you have provided. Our order of the Yandgong Genset have exceeded our expectations. The performance and reliability of Genset have been outstanding, ensuring uninterrupted power supply for our business. We are looking forward to continuing our partnership with Tecgen Genset.
Keywords [ diesel cummins ] match 291 Products.
Standby 480kVA CKD Type Diesel Engine Generator Set Driven By DCEC Diesel Engine 1500rpm
| Fuel Type: | Diesel |
|---|---|
| Voltage: | 220-440V |
| Warranty: | 1500 Running Hours |
Continuous 475kVA QSZ13-G3 Diesel Engine Cummins Silent Generator For Industrial Use
| Type: | Silent |
|---|---|
| Product: | Cummins Diesel Generator |
| Engine Brand: | Cummins |
Cummins 190kVA Generator Set Silent With Maintenance Free Battery
| Product: | Silent Diesel Generator |
|---|---|
| Frequency: | 60Hz |
| Speed: | 1800rpm |
640kW Container silent generator silent Cummins genset for bank emergency power use
| Genset Name: | ISO Container Silent Genset |
|---|---|
| Silent Canopy: | Standard 20ft Container Canopy |
| Frequency: | 50Hz |
CKD Type open type diesel generator set
| Frequency: | 50Hz |
|---|---|
| Genset Standby Ouput: | 60kW / 80kVA |
| Number Of Cylinders: | 6 CYLINDER |
Silent Diesel Generator 30kW Isuzu Diesel Generator With Integrated-fuel-tank
| Type Of Genset: | Silent / Super Silent |
|---|---|
| Product: | ISUZU Diesel Generator |
| Prime Output: | 30kW / 38kVA |
Silent Isuzu Diesel Generator 17kW Isuzu Diesel Power Generator For Residential Use
| Product: | 17kW Isuzu Diesel Power Generator |
|---|---|
| Type: | Silent / Super Silent |
| Engine Brand: | Isuzu |
60Hz 20kW Silent genset silent Cummins generator with 100A ATS box for residential backup power
| Type: | Silent / Mobile Type |
|---|---|
| Product Name: | Cummins Diesel Generator |
| Frequency: | 60Hz / 1800rpm |
60Hz Soundproof Genset 160 KVA Diesel Generator Specification AC Electric Generator
| Controller: | Deepsea / Smartgen / ComAp |
|---|---|
| Cooling System: | Water-cooled |
| Frequency: | 60Hz / 1800rpm |
24kw Open Type Diesel Generators With Water Heater
| Genset Type: | Open Frame |
|---|---|
| Rate Output: | 24kW / 30kVA |
| Standby Output: | 26kW / 33kVA |


