All Products
-
Charles SThe performance and reliability of Tecgen generator sets we purchased have been outstanding. They have seamlessly provided uninterrupted power supply during crucial times, ensuring the smooth operation of our business. Furthermore, your team's professionalism and dedication in assisting us throughout the purchasing process have been commendable. -
Hannah GordonDear Tecgen, I would like to express my gratitude for the excellent genset you have provided. Our order of the Yandgong Genset have exceeded our expectations. The performance and reliability of Genset have been outstanding, ensuring uninterrupted power supply for our business. We are looking forward to continuing our partnership with Tecgen Genset.
Keywords [ diesel cummins ] match 291 Products.
50kVA 60kVA 40kW 48kW Open Frame Diesel Generators With Smartgen ATS Controller
| Product: | Open Type Diesel Generators |
|---|---|
| Engine Brand: | DCEC Cummins |
| Alternator Brand: | Copy Stamford |
Standby 231kVA Diesel Low Noise Power Generator With Remote Control Industrial Genset RS485
| Genset Type: | Silent DG Genset |
|---|---|
| Frequency: | 60Hz / 1800rpm |
| Phase: | 3 Phase / 4 Wire |
Electric Diesel Power Mobile Trailer Generator With Perkins Cummins Engine
| Engine Brand: | Cummins / Perkins |
|---|---|
| Frequency: | 50Hz / 60Hz |
| Controller Brand: | Smartgen / Deepsea / Deif |
Chinese Diesel Generator 35kW Ultra Silent Industrial Diesel Generator With FAWDE Engine
| Product: | Industrial Diesel Generator |
|---|---|
| Type: | Silent Or Super Silent |
| Frequency: | 50Hz / 1500rpm |
Silent 619kVA Yuchai Diesel Generator With 6 Cylinder Watercooled Engine Backup Use
| Product: | Yuchai Diesel Generator |
|---|---|
| Frequency: | 50Hz |
| Speed: | 1500rpm |
Diesel 27kW Power Genset Silent Power Generator Driven By Baudouin Diesel Engine With Canopy
| Product: | Baudouin Diesel Generator |
|---|---|
| Type: | Silent |
| Frequency: | 50Hz / 1500rpm |
Baudouin 80kW Silent Diesel Generator Set With 72dba Soundproof Canopy For Industria Use
| Type: | Silent Type |
|---|---|
| Product Name: | Baudouin Diesel Generator |
| Frequency: | 50Hz / 1500rpm |
Open frame Diesel Generator 1250kVA Weichai Diesel Generator With Burshless Alternator
| Product: | Weichai Diesel Generator |
|---|---|
| Type Of Genset: | Open-frame |
| Frequency: | 50Hz / 380V |
1800rpm 58kW Diesel Electric Generator Yuchai Diesel Generator With Ultra Silent Canopy
| Type: | Ultra Silent |
|---|---|
| Product: | Yuchai Diesel Electric Generator |
| Frequency: | 60Hz / 1800rpm |
3 Cylinder 30kW Diesel Engine Genset Silent YTO Generators With Leroy Somer Alternator
| Product Name: | YTO Diesel Generator |
|---|---|
| Type: | Silent |
| Engine Brand: | YTO |


