All Products
-
Charles SThe performance and reliability of Tecgen generator sets we purchased have been outstanding. They have seamlessly provided uninterrupted power supply during crucial times, ensuring the smooth operation of our business. Furthermore, your team's professionalism and dedication in assisting us throughout the purchasing process have been commendable. -
Hannah GordonDear Tecgen, I would like to express my gratitude for the excellent genset you have provided. Our order of the Yandgong Genset have exceeded our expectations. The performance and reliability of Genset have been outstanding, ensuring uninterrupted power supply for our business. We are looking forward to continuing our partnership with Tecgen Genset.
Keywords [ diesel cummins ] match 291 Products.
60Hz 72kW power generator silent power genset driven by Cummins engine with integrated fuel tank
| Type: | Open / Silent Type |
|---|---|
| Product Name: | Cummins Diesel Generator |
| Frequency: | 60Hz / 1800rpm |
72kW 89kVA 3 Phase Weichai Diesel Generator 380V For Power Source
| Type: | Diesel Generator |
|---|---|
| Brand: | Weichai Engine |
| Rated Power: | 65KW / 81kVA |
Premium Weichai Diesel Generator 50Hz 1500rpm 45kVA
| Fuel Consumption: | 230g/kw.h |
|---|---|
| Type: | Diesel Generator |
| Noise Level: | 68dB(A) |
36kVA Diesel Engine Generator With 50Hz Rated Frequency For Industrial Power Solutions
| Fuel Consumption: | 230g/kw.h |
|---|---|
| Noise Level: | 68dB(A) |
| Brand: | Weichai |
50Hz Frequency Open Type Diesel Generators 110kW Diesel DG Generator With ATS
| Genset Type: | Open Type Diesel Generators |
|---|---|
| Frequency: | 50Hz |
| Maintenance: | Easy |
50Hz 380V 40kW 50kVA Open Type Diesel Generator Set Diesel Standby Generator
| Frequency: | 50Hz/60Hz |
|---|---|
| Cooling Method: | Water Cooled |
| Genset Type: | Open Type Diesel Generators |
15KVA To 400KVA Chinese Diesel Generators 50HZ Fawde Diesel Generator Set With Digital Control Panel
| Fuel Type: | Diesel |
|---|---|
| Voltage: | 220-440V |
| Efficiency: | High |
Silent Enclosed Diesel Generator 55kw Prime For Uninterruptible Power Supply
| Type Of Genset: | Silent Enclosed Genset |
|---|---|
| Prime Output: | 55kW |
| Standby Output: | 61kW |
23kW Silent Genset Yangdong Diesel Generator With Silent Enclosed Canopy For Standby
| Product: | Yangdong Diesel Generator |
|---|---|
| Type: | Soundproof |
| Frequency: | 50Hz |


