All Products
-
Charles SThe performance and reliability of Tecgen generator sets we purchased have been outstanding. They have seamlessly provided uninterrupted power supply during crucial times, ensuring the smooth operation of our business. Furthermore, your team's professionalism and dedication in assisting us throughout the purchasing process have been commendable. -
Hannah GordonDear Tecgen, I would like to express my gratitude for the excellent genset you have provided. Our order of the Yandgong Genset have exceeded our expectations. The performance and reliability of Genset have been outstanding, ensuring uninterrupted power supply for our business. We are looking forward to continuing our partnership with Tecgen Genset.
Keywords [ diesel cummins ] match 291 Products.
Durable Cummins Dg Set Gensets 25KVA 30KVA 45KVA
| Genset Type: | Open / Silent Type |
|---|---|
| Frequency: | 50Hz/60Hz |
| Voltage: | 380V, 400V, 415V And Other Voltage Is Optional |
Prime Power 20KVA 16KW Cummins Generator Set With Denmark DEIF Controller
| Genset Type: | Open / Silent Type |
|---|---|
| Frequency: | 50Hz/60Hz |
| Voltage: | 380V, 400V, 415V And Other Voltage Is Optional |
Mobile Generator Trailer Type Cummins Diesel Genset 40kW / 50kVA With 2/4 Wheels
| Type: | Mobile Generator Trailer Type |
|---|---|
| Wheel: | Two Wheels / Four Wheels |
| Frequency: | 50Hz / 60Hz |
Silent 84kW diesel genset Cummins diesel generators with DEIF controller for continuous use
| Type: | Open / Silent Type |
|---|---|
| Product Name: | Cummins Diesel Generator |
| Frequency: | 60Hz / 1800rpm |
208V Cummins Diesel Generators
| Production: | Cummins Genset |
|---|---|
| Rate Output: | 28kW / 35kVA |
| Standby Output: | 31kW /39kVA |
240kW 60Hz Diesel Generator Set With Electric Speed Governor AC Brusless Alternator
| Number Of Cylinders: | 6 CYLINDER |
|---|---|
| Voltage Regulation: | AVR |
| Speed Governor: | Electric |
1340kW Cummins Diesel Generator With 40ft Container Canopy Powered By CCEC KTA50-G15X
| Genset Type: | 40ft Container Silent Genset |
|---|---|
| Prime Output: | 1340kW / 1675kVA |
| Engine Model: | Cummins KTA50-G15X |
480v Cummins 200kw Diesel Generator Open Frame Power Range From 16kw - 1200kw
| Type: | Open Frame |
|---|---|
| Product: | Cummins Diesel Generator |
| Prime Output: | 250kW / 200kW |
Prime 260kW Cummins Generator Sets silent diesel genset for continuous power supply
| Type: | Soundproof Type |
|---|---|
| Product: | Cummins Diesel Genset |
| Frequency: | 50Hz / 1500rpm |
125kVA Mobile Trailer Generator Cummins Diesel Genset With Trailer For Towed Operation By Car
| Type: | Mobile Trailer |
|---|---|
| Speed: | 1800rpm |
| Brand: | Cummins |


