All Products
-
Charles SThe performance and reliability of Tecgen generator sets we purchased have been outstanding. They have seamlessly provided uninterrupted power supply during crucial times, ensuring the smooth operation of our business. Furthermore, your team's professionalism and dedication in assisting us throughout the purchasing process have been commendable. -
Hannah GordonDear Tecgen, I would like to express my gratitude for the excellent genset you have provided. Our order of the Yandgong Genset have exceeded our expectations. The performance and reliability of Genset have been outstanding, ensuring uninterrupted power supply for our business. We are looking forward to continuing our partnership with Tecgen Genset.
Keywords [ diesel cummins ] match 291 Products.
63kVA JX Isuzu Diesel silent genset 60Hz With JX Isuzu Engine For Continuous Use
| Alternator: | Brushless Type AC Alternator |
|---|---|
| Standby Genset Power: | 69kVA / 50kW |
| Engine Model: | JX ISUZU JE493ZLDC-01 |
110kVA Yuchai Genset Silent Diesel Generator With Brushless Type Alternator For Continuous Use
| Type: | Silent |
|---|---|
| Voltage: | 220V |
| Frequency: | 60Hz |
53kVA Perkins Diesel Generators 60Hz Soundproof Perkins Generator Set With Ats
| Product: | Perkins Generator Set |
|---|---|
| Type: | Soundproof |
| Frequency: | 60Hz |
50Hz 75kVA SDEC Diesel Generator Genset With 160A Built-In Ats For Auto Start Running
| Type: | Soundproof |
|---|---|
| Frequency: | 50Hz |
| Speed: | 1500rpm |
Chinese Diesel Generator 94kVA Weifang Ricardo Diesel Engine Generator Set Soundproof
| Product: | Weifang Ricardo Generator |
|---|---|
| Engine Model: | R6105ZD |
| Alternator: | TGI274S75 |
Three Phase Backup Generator Soundproof Diesel Engine Generator 37kVA Prime 41kVA Standby
| Product: | Backup Generator |
|---|---|
| Type Of Unit: | Soundproof |
| HS Code: | 8502110000 |
Electric 15kva Perkins Generator With Origin Stamford Brushless Alternator
| Packaging Details: | Stretch film packaging |
|---|---|
| Delivery Time: | 15 Days |
| Payment Terms: | L/C, D/A, D/P, T/T |
108kW Perkins Genset Perkins Generator Set With Soundproof Canopy For Continuous Running
| Type: | Soundproof |
|---|---|
| Speed: | 1500rpm |
| Engine Brand: | Perkins |
85kw Silent Power Generators With 160a Wall-Mounted Auto Transfer Switch Box For Backup
| Genset Output Prime: | 85kW |
|---|---|
| Genset Output Standby: | 94kW |
| Type: | Soundproof |
60Hz 3 Phase Silent Generator
| Rate Output Genset: | 400kVA |
|---|---|
| Engine Brand: | Cummins |
| Frequency: | 60Hz / 1800rpm |


