All Products
-
Charles SThe performance and reliability of Tecgen generator sets we purchased have been outstanding. They have seamlessly provided uninterrupted power supply during crucial times, ensuring the smooth operation of our business. Furthermore, your team's professionalism and dedication in assisting us throughout the purchasing process have been commendable. -
Hannah GordonDear Tecgen, I would like to express my gratitude for the excellent genset you have provided. Our order of the Yandgong Genset have exceeded our expectations. The performance and reliability of Genset have been outstanding, ensuring uninterrupted power supply for our business. We are looking forward to continuing our partnership with Tecgen Genset.
Keywords [ diesel cummins ] match 291 Products.
Silent 85kVA Diesel Generator with Integrated-fuel-tank for Easy Maintenance
| Genset Type: | Silent |
|---|---|
| Prime Output: | 68kW / 85kVA |
| Standby Output: | 75kW / 94kVA |
50HZ Cumins Dg Set 23KVA 28KVA 40KVA Silent Type
| Power Output: | 20kVA--2500kVA |
|---|---|
| Engine Brand: | Cummins |
| Voltage: | 220V, 240V, 440V 460V And Other Voltage Is Optional |
Soundproof Type Cummins 125kVA Diesel Generator Set for hosipital Emergeny Power Generator Set
| Product: | Cummins Diesel Generator |
|---|---|
| Type: | Silent Type |
| Frequency: | 60Hz |
Cummins 80kVA Diesel Generator Silent Type Low Noise Diesel Generator for Industrial Needs
| Product: | Cummins Genset |
|---|---|
| Frequency: | 50Hz |
| Rate Voltage: | 400 / 230V |
Super silent Deutz diesel generator 45kVA generator with 80A Built-in Schneider ATS
| Production: | Deutz Diesel Generator |
|---|---|
| Genset Type: | Super Soundproof |
| Prime Output: | 36kW / 45kVA |
Cummins 100kW/110kW Genset TG138C/TG138CS/TG151C/TG151CS 6BTAA5.9-G2 Engine
| Output: | 125kVA / 138kVA |
|---|---|
| Product: | Cummins Generators |
| Rate Voltage: | 400 / 230V |
Weather-proof & Soundproof Cummins Diesel Generator 100kVA for Residential Emergency Back-up Generator
| Product: | Cummins Diesel Generator |
|---|---|
| Type: | Silent Type |
| Frequency: | 60Hz |
50Hz 525kVA Silent Power Generators Powered By Water Cooled Diesel Engine Couple With AC Alternator
| Alternator Brand: | Leroy Somer / Stamford / Tecgen |
|---|---|
| Rate Output Genset: | 400kVA |
| Controller: | Deepsea / Smartgen / ComAp |
385kva Genset Open Type For Agricultural Machinery Powering Rice Mills
| Output Type: | AC Three Phase |
|---|---|
| Genset Type: | Open-type |
| Genset Output: | 308kW / 385kVA |
400kW Emergency Quiet Power Generator
| Engine Brand: | Cummins |
|---|---|
| Noise Level: | 70dB(A)@7m |
| Colors: | RAL Standard Or Customed Colors |


