All Products
-
Charles SThe performance and reliability of Tecgen generator sets we purchased have been outstanding. They have seamlessly provided uninterrupted power supply during crucial times, ensuring the smooth operation of our business. Furthermore, your team's professionalism and dedication in assisting us throughout the purchasing process have been commendable. -
Hannah GordonDear Tecgen, I would like to express my gratitude for the excellent genset you have provided. Our order of the Yandgong Genset have exceeded our expectations. The performance and reliability of Genset have been outstanding, ensuring uninterrupted power supply for our business. We are looking forward to continuing our partnership with Tecgen Genset.
Keywords [ cummins ] match 296 Products.
75kVA Cummins Diesel Generators With Auto Transfer Switch 60Hz 127V 220V
| Engine Brand: | Cummins |
|---|---|
| Power Output: | 25kVA--2500kVA |
| Warranty: | 18 Months |
25kVA-2500kVA 60Hz Cummins Diesel Power Generators
| Power Output: | 25kVA--2500kVA |
|---|---|
| Voltage: | 220V, 240V, 440V 460V And Other Voltage Is Optional |
| Engine Brand: | Cummins |
Open Silent Type 60Hz 220V Cummins Industrial Generator
| Power Output: | 20kVA--2500kVA |
|---|---|
| Options: | Auto Transfer Switch(ATS) |
| Frequency: | 50Hz/60Hz |
Max 500kVA Cummins Quiet Generator With 800A ATS Box For Auto Running
| Type: | Silent |
|---|---|
| Product: | Cummins Diesel Generator |
| Engine Brand: | Cummins |
60HZ 275KVA Cummins Diesel Generators 300KVA 220KW 240KW Industrial Diesel Stand By Generator
| Voltage: | 220V, 240V, 440V 460V And Other Voltage Is Optional |
|---|---|
| Options: | Auto Transfer Switch(ATS) |
| Power Output: | 25kVA--2500kVA |
750kVA Cummins Diesel Generators Powered By CCEC KTA38-G2 For Industrial Field
| Type: | Soundproof |
|---|---|
| Engine Brand: | CCEC Cummins |
| Dynamo Brand: | Leroy Somer |
16kW Cummins Diesel Standby Generator With 850L Fuel Tank For 24 Hours Running
| Specification: | Cummins Diesel Standby Generator |
|---|---|
| Rate Power: | 16kW / 20kVA |
| Standby Power: | 18kW / 22kVA |
Silent 145kVA Cummins Diesel Genset 60Hz Diesel Generator For Continuous Use
| Type: | Soundproof |
|---|---|
| Product: | Cummins Diesel Genset |
| Frequency: | 60Hz |
Soundproof 320kW Cummins Genset Silent Cummins Diesel Genset For Continuous Power
| Type: | Soundproof Type |
|---|---|
| Product: | Cummins Diesel Genset |
| Frequency: | 60Hz / 1800rpm |
Cummins Series Diesiel Generators Cummins Genset Range From 21kVA To 1500kVA
| Product: | Cummins Series Diesel Generator |
|---|---|
| Frequency: | 50Hz |
| Voltage: | 220/230/240//380/400/415V |


