All Products
-
Charles SThe performance and reliability of Tecgen generator sets we purchased have been outstanding. They have seamlessly provided uninterrupted power supply during crucial times, ensuring the smooth operation of our business. Furthermore, your team's professionalism and dedication in assisting us throughout the purchasing process have been commendable. -
Hannah GordonDear Tecgen, I would like to express my gratitude for the excellent genset you have provided. Our order of the Yandgong Genset have exceeded our expectations. The performance and reliability of Genset have been outstanding, ensuring uninterrupted power supply for our business. We are looking forward to continuing our partnership with Tecgen Genset.
Keywords [ cummins ] match 296 products.
50kVA DCEC Cummins Diesel Generators 40kW Prime Silent Type
| Engine Brand: | Cummins |
|---|---|
| Control System: | AMF/ATS |
| Cooling System: | Water |
Heavy Duty 20kVA 22kVA Cummins Diesel Generator Set
| Product Namee: | Cummins Diesel Generator |
|---|---|
| Genset Type: | Open Or Silent |
| Engine Brand: | Cummins |
55KW Cummins Standby Diesel Generators With Electric Start 50KW For Standby Sources
| Product Namee: | Cummins Diesel Generator |
|---|---|
| Genset Type: | Open Or Silent |
| Engine Brand: | Cummins |
200kW Heavy Duty Cummins Diesel Generators 275kVA 220kW Prime 250kVA
| Product Namee: | Cummins Diesel Generator |
|---|---|
| Genset Type: | Open Or Silent |
| Engine Brand: | Cummins |
80KVA Diesel Generator Cummins 4BTAA3.9-G11 50Hz Standby Power 88KVA
| Product Namee: | Cummins Generator |
|---|---|
| Genset Type: | Open Or Silent |
| Engine Brand: | Cummins |
90KVA Cummins Silent Diesel Generator 50Hz Prime Power 82KVA 65KW
| Product Namee: | Cummins Generator |
|---|---|
| Genset Type: | Open Or Silent |
| Engine Brand: | Cummins |
500kVA Cummins Silent Generator
| Product: | 400kW Cummins Genset |
|---|---|
| Genset Prime Power: | 400kW / 500kVA |
| Genset Standby Power: | 440kW / 550kVA |
280kW Silent Power Generators Cummins Generator Set Low Noise For Industrial Applications
| Rate Output Genset: | 280kW / 350kVA |
|---|---|
| Frequency: | 50Hz / 1500rpm |
| Engine Brand: | Cummins |
Cummins 6LTAA9.5-G3 Engine Silent Power Generator For 3 Phase / 4 Wire
| Frequency: | 50Hz |
|---|---|
| Phase: | 3 Phase / 4 Wire |
| Max Output Genset: | 303kVA / 242kW |
Open Type Diesel Generator 60Hz Cummins 55kW Diesel Generator For Rental Use
| Type: | Open Type Diesel Generator |
|---|---|
| Frequency: | 60Hz |
| Rate Speed: | 1800rpm |


