All Products
-
Charles SThe performance and reliability of Tecgen generator sets we purchased have been outstanding. They have seamlessly provided uninterrupted power supply during crucial times, ensuring the smooth operation of our business. Furthermore, your team's professionalism and dedication in assisting us throughout the purchasing process have been commendable. -
Hannah GordonDear Tecgen, I would like to express my gratitude for the excellent genset you have provided. Our order of the Yandgong Genset have exceeded our expectations. The performance and reliability of Genset have been outstanding, ensuring uninterrupted power supply for our business. We are looking forward to continuing our partnership with Tecgen Genset.
Keywords [ cummins ] match 296 products.
1340kW Cummins Diesel Generator With 40ft Container Canopy Powered By CCEC KTA50-G15X
| Genset Type: | 40ft Container Silent Genset |
|---|---|
| Prime Output: | 1340kW / 1675kVA |
| Engine Model: | Cummins KTA50-G15X |
Single Phase Dg Cummins Silent Genset 60Hz Cummins Generators 20kW 30kVA Prime
| Type: | Silent Single Phase Genset |
|---|---|
| Output Type: | Single Phase |
| Frequency: | 60Hz / 1800rpm |
Cummins 150kW Genset Silent Type Generator Set With Brushless Type Alternator
| Type: | Silent |
|---|---|
| Frequency: | 60Hz |
| Speed: | 1800rpm |
Cummins 50kVA Diesel Generator Silent Genset Powered By 1800rpm Diesel Engine
| Genset Type: | Silent Type |
|---|---|
| Option Type: | Open Type, Super Silent, Mobile Type |
| Frequency: | 60Hz |
125kVA Mobile Trailer Generator Cummins Diesel Genset With Trailer For Towed Operation By Car
| Type: | Mobile Trailer |
|---|---|
| Speed: | 1800rpm |
| Brand: | Cummins |
Continuous 475kVA QSZ13-G3 Diesel Engine Cummins Silent Generator For Industrial Use
| Type: | Silent |
|---|---|
| Product: | Cummins Diesel Generator |
| Engine Brand: | Cummins |
1800rpm 45kVA generating set silent Cummins genset option with mobile type for easy movable
| Type: | Silent / Mobile Type |
|---|---|
| Product Name: | Cummins Diesel Generator |
| Frequency: | 60Hz / 1800rpm |
Ultra Silent Cummins Diesel Generator 26kW Standby Output With Output Sockets
| Type: | Ultra Silent Type |
|---|---|
| Frequency: | 60Hz / 1800rpm |
| Speed: | 1800rpm |
Cummins 75kVA generator set silent diesel generator with smartgen HGM6120N controller
| Type: | Open / Silent / Super Silent / Trailer |
|---|---|
| Frequency: | 60Hz |
| Volatge: | 120/127/208/220/230/240/480V |
Soundproof 60kW electric genset Cummins generator set for commercial power generation
| Type: | Silent Type |
|---|---|
| Product Name: | Cummins Diesel Generator |
| Frequency: | 60Hz / 1800rpm |


