All Products
-
Charles SThe performance and reliability of Tecgen generator sets we purchased have been outstanding. They have seamlessly provided uninterrupted power supply during crucial times, ensuring the smooth operation of our business. Furthermore, your team's professionalism and dedication in assisting us throughout the purchasing process have been commendable. -
Hannah GordonDear Tecgen, I would like to express my gratitude for the excellent genset you have provided. Our order of the Yandgong Genset have exceeded our expectations. The performance and reliability of Genset have been outstanding, ensuring uninterrupted power supply for our business. We are looking forward to continuing our partnership with Tecgen Genset.
Keywords [ cummins ] match 296 Products.
Prime Power 20KVA 16KW Cummins Generator Set With Denmark DEIF Controller
| Genset Type: | Open / Silent Type |
|---|---|
| Frequency: | 50Hz/60Hz |
| Voltage: | 380V, 400V, 415V And Other Voltage Is Optional |
480v Cummins 200kw Diesel Generator Open Frame Power Range From 16kw - 1200kw
| Type: | Open Frame |
|---|---|
| Product: | Cummins Diesel Generator |
| Prime Output: | 250kW / 200kW |
Standby 715kVA Cummins Diesel Genset open type diesel generator for utility outages
| Product: | Cummins Diesel Genset |
|---|---|
| Type: | Open Type |
| Frequency: | 50Hz / 1500rpm |
900kW Cummins Engine Genset Open Type Diesel Generator For Heavy Duty Continuous Use
| Type: | Open Type Diesel Generator |
|---|---|
| Model Series: | Tecgen Cummins |
| Cummins Power Range: | 16kW - 1200kW |
Heavy Duty 1200kW Diesel Genset Cummins Diesel Generators For Industrial Backup Power
| Type: | Open Type |
|---|---|
| Product: | Cummins Diesel Generator |
| Speed: | 1500rpm |
Mobile Generator Trailer Type Cummins Diesel Genset 40kW / 50kVA With 2/4 Wheels
| Type: | Mobile Generator Trailer Type |
|---|---|
| Wheel: | Two Wheels / Four Wheels |
| Frequency: | 50Hz / 60Hz |
Soundproof 500kVA Cummins Diesel Generator 400kW Prime Power For Emergency Power
| Type: | Silent |
|---|---|
| Product: | Cummins Diesel Generator |
| Engine Brand: | Cummins |
208V Cummins Diesel Generators
| Production: | Cummins Genset |
|---|---|
| Rate Output: | 28kW / 35kVA |
| Standby Output: | 31kW /39kVA |
32kW DCEC Soundproof 40 Kva Cummins Generator By Cummins 4BT3.9-G1 Diesel Engine
| Product: | 32kW Cummins Genset |
|---|---|
| Rate Power: | 32kW |
| Standby Power: | 35kW |
Industrial Diesel Cummins Generator 880KVA With Stamford Alternator
| Engine Brand: | Cummins |
|---|---|
| Alternator Brand: | Stamford / Leroy Somer / Tecgen |
| Warranty: | 18 Months |


