All Products
-
Charles SThe performance and reliability of Tecgen generator sets we purchased have been outstanding. They have seamlessly provided uninterrupted power supply during crucial times, ensuring the smooth operation of our business. Furthermore, your team's professionalism and dedication in assisting us throughout the purchasing process have been commendable. -
Hannah GordonDear Tecgen, I would like to express my gratitude for the excellent genset you have provided. Our order of the Yandgong Genset have exceeded our expectations. The performance and reliability of Genset have been outstanding, ensuring uninterrupted power supply for our business. We are looking forward to continuing our partnership with Tecgen Genset.
Keywords [ cummins ] match 296 Products.
3 Phase Cummins Genset AC Diesel Generator With Open / Silent / Mobile Type Up To 1500kVA
| Engine Brand: | Cummins |
|---|---|
| Alternator Brand: | Stamford / Leroy Somer / Tecgen / Meccalte |
| Power Output: | 20kVA--1500kVA |
Cummins genset silent generator set 263kVA Industrial With 6LTAA8.9-G3 Diesel Engine Continuous Use
| Type: | Silent Type |
|---|---|
| Frequency: | 50Hz / 1500rpm |
| Voltage: | 415V/400V/380V/240V/230V/220V/208V/110V |
400KVA 440KVA Cummins Diesel Generators Set Low Noise
| Frequency: | 50/60Hz |
|---|---|
| Noise Level: | Low |
| Starting System: | Electric/Manual |
Standby Genset 60Hz 50 KVA Cummins Generator With Auto Transfer Switch
| Frequency: | 60Hz |
|---|---|
| Voltage: | 220V, 240V, 440V 460V And Other Voltage Is Optional |
| Genset Type: | Silent / Super Silent Type |
Durable Cummins Dg Set Gensets 25KVA 30KVA 45KVA
| Genset Type: | Open / Silent Type |
|---|---|
| Frequency: | 50Hz/60Hz |
| Voltage: | 380V, 400V, 415V And Other Voltage Is Optional |
20KW 24KW 36KW Cummins Diesel Generators Genset Type Open / Silent Type
| Engine Brand: | Cummins |
|---|---|
| Genset Type: | Open / Silent Type |
| Alternator Brand: | Stamford / Leroy Somer / Tecgen |
60Hz 131kVA Cummins Diesel Genset Open Type Diesel Generator For Emergency Power
| Type Of Unit: | Open Type |
|---|---|
| Engine Brand: | DCEC Cummins |
| Engine Model: | 6BTA5.9-G2 |
Prime Power 20KVA 16KW Cummins Generator Set With Denmark DEIF Controller
| Genset Type: | Open / Silent Type |
|---|---|
| Frequency: | 50Hz/60Hz |
| Voltage: | 380V, 400V, 415V And Other Voltage Is Optional |
138KVA 110KW Diesel Generator Set Powered By Cummins Engine 6BTAA5.9-G2
| Engine Brand: | Cummins |
|---|---|
| Alternator Brand: | Stamford / Leroy Somer / Tecgen |
| Genset Type: | Open / Silent Type |
Prime 260kW Cummins Generator Sets silent diesel genset for continuous power supply
| Type: | Soundproof Type |
|---|---|
| Product: | Cummins Diesel Genset |
| Frequency: | 50Hz / 1500rpm |


