All Products
-
Charles SThe performance and reliability of Tecgen generator sets we purchased have been outstanding. They have seamlessly provided uninterrupted power supply during crucial times, ensuring the smooth operation of our business. Furthermore, your team's professionalism and dedication in assisting us throughout the purchasing process have been commendable. -
Hannah GordonDear Tecgen, I would like to express my gratitude for the excellent genset you have provided. Our order of the Yandgong Genset have exceeded our expectations. The performance and reliability of Genset have been outstanding, ensuring uninterrupted power supply for our business. We are looking forward to continuing our partnership with Tecgen Genset.
Keywords [ cummins ] match 296 Products.
Soundproof 470kW China Made Genset Cummins Generator With Soundproof / Weather Proof Canopy
| Type: | Soundproof |
|---|---|
| Usage: | Common Units, Standby Unit, Emergency Crew |
| Output Type: | AC 3 Phase |
Soundproof 22kW Electric Generator Cummins Genset With Outdoor Use Weather Proof Canopy
| Genset Type: | Silent Type |
|---|---|
| Voltage: | 220/230/240/380/400/415V |
| Frequency: | 50Hz |
35kW Diesel Engine Genset Silent Cummins Generator With Super Silent Canopy For Bank Power Use
| Genset Type: | Silent Type |
|---|---|
| Voltage: | 220/230/240/380/400/415V |
| Frequency: | 50Hz |
10kVA-2000kVA Easy Maintenance Diesel Powered Generator With Cummins Engine
| Genset Standby Ouput: | 10kVA --2000kVA |
|---|---|
| Conditions Of Use: | Land Use |
| Voltage Range: | 220-480V |
Cummins 190kVA Generator Set Silent With Maintenance Free Battery
| Product: | Silent Diesel Generator |
|---|---|
| Frequency: | 60Hz |
| Speed: | 1800rpm |
Silent Type Cummins Diesel Generators at Low Noise Level - Prime Genset Output 150kVA
| Warranty: | Up To 2 Years Or 2000 Hours |
|---|---|
| Frequency: | 50Hz |
| Fuel Tank Capacity: | Up To 10 Operation Hours |
41kVA Weatherproof Cummins Diesel Engine Generator with 10 Operation Hours Fuel Tank
| Options: | Weatherproof Enclosures, Auto Transfer Switches, Etc. |
|---|---|
| Genset Type: | Silent / Super Silent Type |
| Prime Genset Output: | 41kVA |
As Low As 65dB(A) 90kW Cummins Diesel Generators with Weatherproof Enclosures
| Engine Brand: | Cummins |
|---|---|
| Colors: | RAL Standard Colors Or Customed |
| Frequency: | 50Hz |
Cummins Diesel Generators Prime Genset Output 31kVA and RAL Standard Colors
| Genset Type: | Silent / Super Silent Type |
|---|---|
| Engine Brand: | Cummins |
| Prime Genset Output: | 31kVA |
Three Phase Cummins 50kW Diesel Generator 62kVA Small Quiet Diesel Generator 65dB(A)
| Frequency: | 60Hz |
|---|---|
| Colors: | RAL Standard Colors Or Customed |
| Options: | Weatherproof Enclosures, Auto Transfer Switches, Etc. |


