All Products
-
Charles SThe performance and reliability of Tecgen generator sets we purchased have been outstanding. They have seamlessly provided uninterrupted power supply during crucial times, ensuring the smooth operation of our business. Furthermore, your team's professionalism and dedication in assisting us throughout the purchasing process have been commendable. -
Hannah GordonDear Tecgen, I would like to express my gratitude for the excellent genset you have provided. Our order of the Yandgong Genset have exceeded our expectations. The performance and reliability of Genset have been outstanding, ensuring uninterrupted power supply for our business. We are looking forward to continuing our partnership with Tecgen Genset.
Keywords [ cummins ] match 296 Products.
85kw Silent Power Generators With 160a Wall-Mounted Auto Transfer Switch Box For Backup
| Genset Output Prime: | 85kW |
|---|---|
| Genset Output Standby: | 94kW |
| Type: | Soundproof |
725kva Continuous Diesel Generator Heavy Generating Set For Uninterrupted Power
| Conditions Of Use: | Uninterrupted Power |
|---|---|
| Genset Type: | Open Frame |
| Rated Output: | 580kW / 725kVA |
210kW Emergency Industrial Diesel Generator 60Hz Diesel Genset For Industrial Power Supply
| Product: | Cummins Diesel Generators |
|---|---|
| Type Of Genset: | Silent |
| Frequency: | 60Hz / 1800rpm |
50Hz 525kVA Silent Power Generators Powered By Water Cooled Diesel Engine Couple With AC Alternator
| Alternator Brand: | Leroy Somer / Stamford / Tecgen |
|---|---|
| Rate Output Genset: | 400kVA |
| Controller: | Deepsea / Smartgen / ComAp |
60Hz Soundproof Genset 160 KVA Diesel Generator Specification AC Electric Generator
| Controller: | Deepsea / Smartgen / ComAp |
|---|---|
| Cooling System: | Water-cooled |
| Frequency: | 60Hz / 1800rpm |
75kW Silent DG Set Soundproof Type DCEC Engine Couple With AC Alternator 94kVA Prime
| Genset Type: | Silent DG Genset |
|---|---|
| Engine Brand: | Cummins |
| Alternator Brand: | Leroy Somer / Stamford / Tecgen |
385kva Genset Open Type For Agricultural Machinery Powering Rice Mills
| Output Type: | AC Three Phase |
|---|---|
| Genset Type: | Open-type |
| Genset Output: | 308kW / 385kVA |
50kVA 60kVA 40kW 48kW Open Frame Diesel Generators With Smartgen ATS Controller
| Product: | Open Type Diesel Generators |
|---|---|
| Engine Brand: | DCEC Cummins |
| Alternator Brand: | Copy Stamford |
24kw Open Type Diesel Generators With Water Heater
| Genset Type: | Open Frame |
|---|---|
| Rate Output: | 24kW / 30kVA |
| Standby Output: | 26kW / 33kVA |
1800rpm 58kW Diesel Electric Generator Yuchai Diesel Generator With Ultra Silent Canopy
| Type: | Ultra Silent |
|---|---|
| Product: | Yuchai Diesel Electric Generator |
| Frequency: | 60Hz / 1800rpm |


