All Products
-
Charles SThe performance and reliability of Tecgen generator sets we purchased have been outstanding. They have seamlessly provided uninterrupted power supply during crucial times, ensuring the smooth operation of our business. Furthermore, your team's professionalism and dedication in assisting us throughout the purchasing process have been commendable. -
Hannah GordonDear Tecgen, I would like to express my gratitude for the excellent genset you have provided. Our order of the Yandgong Genset have exceeded our expectations. The performance and reliability of Genset have been outstanding, ensuring uninterrupted power supply for our business. We are looking forward to continuing our partnership with Tecgen Genset.
Keywords [ cummins ] match 296 Products.
240kW 60Hz Diesel Generator Set With Electric Speed Governor AC Brusless Alternator
| Number Of Cylinders: | 6 CYLINDER |
|---|---|
| Voltage Regulation: | AVR |
| Speed Governor: | Electric |
220kW DG Diesel Generator 300kVA Standby Water Cooled Diesel Generator With Digital Controller
| Number Of Cylinders: | 6 CYLINDER |
|---|---|
| Voltage Regulation: | AVR |
| Voltage Range: | 220-440V |
19kW Diesel Electric Generator 4 Cylinder Diesel Fueled Generator With Automatic Voltage Regulation
| Frequency: | 50Hz |
|---|---|
| Genset Type: | Open Type Diesel Generators |
| Number Of Cylinders: | 4 CYLINDER |
Super silent Deutz diesel generator 45kVA generator with 80A Built-in Schneider ATS
| Production: | Deutz Diesel Generator |
|---|---|
| Genset Type: | Super Soundproof |
| Prime Output: | 36kW / 45kVA |
600kVA Silent Electric Generators 50Hz Silent Genset With AMF25 AMF Function Controller
| Genset Type: | Silent DG Genset |
|---|---|
| Rate Output Genset: | 480kW / 600kVA |
| Frequency: | 50Hz / 1500rpm |
88kW 110kVA Open Type Diesel Generators With 6 Cylinder Engine
| Genset Type: | Open Type Diesel Generators |
|---|---|
| Frequency: | 50Hz |
| Number Of Cylinders: | 6 CYLINDER |
Standby 480kVA CKD Type Diesel Engine Generator Set Driven By DCEC Diesel Engine 1500rpm
| Fuel Type: | Diesel |
|---|---|
| Voltage: | 220-440V |
| Warranty: | 1500 Running Hours |
15kVA 25kVA 30kVA Yangdong Genset Silent For Home Business Commercial Use
| Starting System: | Electric/Manual |
|---|---|
| Cooling System: | Water Cooled |
| Power: | 7-80KW |
ATS Equipped Silent Power Generators By DCEC Water Cooled Diesel Engine Emergency Use
| Rate Output Genset: | 400kVA |
|---|---|
| Frequency: | 60Hz / 1800rpm |
| Phase: | 3 Phase / 4 Wire |
CKD Type open type diesel generator set
| Frequency: | 50Hz |
|---|---|
| Genset Standby Ouput: | 60kW / 80kVA |
| Number Of Cylinders: | 6 CYLINDER |


